Koliko često treba mijenjati četkicu za zube i kako je pravilno održavati?

Redovna zamjena četkice za zube jednako je važna kao i samo pranje zuba i korištenje konca za zube.
Četkica koja je istrošena ili puna bakterija može otežati pravilnu higijenu, doprinijeti nakupljanju plaka i čak povećati rizik od bolesti desni, poput gingivitisa. Međutim, koliko često je treba mijenjati?
Koliko često treba mijenjati četkicu za zube?
Stomatolozi preporučuju zamjenu četkice svaka tri do četiri mjeseca. Ako nosite aparatić za zube, trebali biste je mijenjati češće – svaka dva do tri mjeseca – zbog bržeg trošenja vlakana, savjetuje ortodont Thomas Dobie.
"Četkice za zube djeluju poput spužve – upijaju bakterije i mikroorganizme svaki put kada perete zube", objašnjava stomatologinja Naomi Goldman. "Što duže koristite četkicu, to se više bakterija nakuplja. Ako je ne zamijenite na vrijeme, povećava se rizik od širenja infekcija u ustima", dodaje ona.
Osim toga, istrošena vlakna otežavaju temeljito čišćenje. "S vremenom se čekinje savijaju i gube učinkovitost, što znači da se plak, ostaci hrane i bakterije ne uklanjaju kao što bi to bilo s novom četkicom", napominje stomatolog Royce Lai. To može povećati rizik od karijesa i bolesti desni.
Zdravstveni problemi koji proizlaze iz loše higijene usne šupljine ne staju samo na desnima i zubima. "U težim slučajevima, bolest desni može dovesti do gubitka zuba, a istraživanja su pokazala da je povezana i s povećanim rizikom od srčanih bolesti, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, pa čak i određenih vrsta raka", ističe stomatologinja Jenile Pinto. "Zamjena četkice za zube mali je, ali moćan korak prema zaštiti cjelokupnog zdravlja."
Također, četkicu za zube trebalo bi odmah zamijeniti ako vlakna počnu pucati i prije isteka tri mjeseca ili ako ste nedavno preboljeli prehladu, gripu ili oralnu infekciju kako biste izbjegli ponovni kontakt s bakterijama.
Kako pravilno održavati četkicu za zube?
Osim redovite zamjene, važno je i pravilno održavanje četkice. Nakon svake upotrebe, četkicu treba temeljito isprati toplom vodom kako bi se uklonili ostaci paste za zube i čestice hrane te smanjio rast bakterija.
Za dodatnu dezinfekciju, dr. Pinto savjetuje tjedno čišćenje četkice tako što ćete je potopiti u otopinu vode i hidrogen peroksida (u omjeru 1:1) na 15 minuta. "Nije potrebno koristiti posebne preparate za čišćenje – ovaj jednostavan trik pomaže u održavanju četkice svježom i sigurnom za upotrebu", objašnjava ona.
Način odlaganja četkice također igra važnu ulogu u njezinoj higijeni. Četkicu treba držati uspravno kako bi se mogla osušiti između korištenja, što smanjuje razvoj bakterija. Dr. Dobie također preporučuje da je držite što dalje od WC školjke i da poklopac školjke uvijek bude spušten prilikom ispiranja kako biste smanjili rizik od širenja bakterija u zraku.
Pravilna njega četkice za zube jednostavan je, ali ključan korak u očuvanju zdravlja zuba, desni i općeg zdravlja cijelog organizma.