Nakon prestanka pušenja nikotin se u krvi zadržava i do tri sedmice

Nikotin, alkaloid iz duhanskih proizvoda, metaboliše se brzo, ali njegovi tragovi mogu ostati prisutni u organizmu danima, pa čak i sedmicama nakon prestanka pušenja.
Prema istraživanju objavljenom u Clinical Chemistry, poluvrijeme eliminacije nikotina iz plazme je u prosjeku 2 do 3 sata, dok njegov glavni metabolit, kotinin, može ostati u tijelu i do 3 sedmice, ovisno o intenzitetu konzumacije.
Kotinin kao pouzdan marker
Kotinin, produkt oksidacije nikotina putem enzima CYP2A6 u jetri, najpouzdaniji je biomarker za praćenje izloženosti nikotinu.
Prema dr. Nealu Benowitzu, vodećem svjetskom stručnjaku za farmakokinetiku nikotina, “kotinin se može detektirati u urinu, krvi i slini i do 21 dan nakon prestanka pušenja kod hroničnih pušača, dok kod povremenih pušača nestaje znatno brže – u roku od 3 do 7 dana.”
Brzina eliminacije ovisi i o individualnim faktorima kao što su dob, spol, funkcija jetre te genetske varijante enzima CYP2A6. Između ostalog, nikotin se može akumulirati u masnom tkivu, što dodatno produljuje njegovu prisutnost u organizmu.
Za potpunu detoksikaciju od nikotina neophodno je vrijeme, unos tekućine i eventualna podrška kroz nikotinsku nadomjesnu terapiju. Međutim, već nakon 72 sata bez pušenja, tijelo je u značajnoj mjeri očišćeno od samog nikotina, iako psihološka ovisnost može potrajati duže.