Ne umišljate – trudnoća zaista trajno mijenja strukturu stopala

Istraživanje Univerziteta u Iowi potvrdilo je ono što su mnoge žene dugo sumnjale – trudnoća može trajno promijeniti veličinu i oblik stopala.
Kako trudnoća utiče na strukturu stopala?
Tokom trudnoće, zbog dodatne težine i povećane fleksibilnosti zglobova, luk stopala se često izravnava. Ovo može rezultirati povećanjem dužine i širine stopala, a istraživanja sugerišu da su ove promjene trajne.
Studija objavljena u časopisu American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation pokazala je da trudnoća može uzrokovati značajan gubitak visine luka stopala, što može dovesti do promjena u hodu i stabilnosti.
Rezultati istraživanja
Tim naučnika predvođen dr. Nealom Segalom pratio je 49 trudnica, analizirajući statička i dinamička mjerenja njihovih stopala prije i pet mjeseci nakon poroda. Rezultati su pokazali da je kod 60-70% žena došlo do trajnog povećanja dužine stopala, u prosjeku između 2 i 10 mm. Između ostalog, visina luka i njegova krutost bile su znatno smanjene.
Prva trudnoća donosi najveće promjene
Studija je također otkrila da se većina ovih promjena događa tokom prve trudnoće, dok kasnije trudnoće imaju znatno manji uticaj na strukturu stopala.
Promjene u stopalima mogu biti povezane s povećanim rizikom od problema mišićno-koštanog sistema, uključujući artritis i bolove u zglobovima. Žene su ionako podložnije bolestima poput osteoartritisa, a ova istraživanja mogu pomoći u boljem razumijevanju uzroka i pronalasku preventivnih rješenja.
Šta dalje?
Dr. Segal i njegov tim planiraju provesti dodatna istraživanja kako bi procijenili dugoročne posljedice ovih promjena na zdravlje žena. Također, žele istražiti metode za očuvanje zdravlja stopala tokom i nakon trudnoće.
Ovo istraživanje finansirano je od strane Američkog društva za gerijatriju i Nacionalnog instituta za starenje. Njegovi rezultati mogu pomoći ženama da se bolje pripreme za fizičke promjene koje donosi majčinstvo.