simptomi

Tri bebe preminule od opasne zaraze u Srbiji

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Tri bebe preminule od opasne zaraze u Srbiji
FOTO: Freepik

Veliki kašalj se prenosi kapljičnim putem i izaziva akutnu infekciju sa karakterističnim kašljem praćenim otežanim disanjem, povremenim zacenjivanjem, a ponekad i epizodama apneje i cijanoze, a od ove bolesti preminule su tri bebe u Srbiji.

Poznat i kao pertusis, veliki kašalj je visoko zarazna infekcija respiratornog sistema koju uzrokuje bakterija Bordetella pertussis.

Najteže oblike bolesti, koji nose visok rizik od smrtnosti, razvijaju novorođenčad i mala djeca do šest mjeseci koja još nisu završila primarnu vakcinaciju ili osobe koje nisu vakcinisane, prenosi b92.

Оd pоčеtkа 2024. gоdinе priјаvljеnа su tri smrtnа ishоdа uzrоkоvаnа pеrtusisоm kоd nеvаkcinisаnе djеcе uzrаstа dо tri mjеsеcа, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Prema prethodnim podacima koji su objavljeni 30. 9. 2024. godine, bila su zabilježena dva smrtna ishoda uzrokovana velikim kašljem kod nevakcinisane djece uzrastа dva i po, odnosno tri mjeseca.

Simptomi velikog kašlja počinju nalik običnoj prehladi, u vidu curenja nosa ili zapušenosti nosa sekretom, povišene temperature i kašlja.

Karakteristika ove bolesti je intenziviranje kašlja nakon jedne do dve sedmice, što dovodi do učestalih napada kašlja i zacenjivanja.

Kod male djece može izazvati povraćanje ili prekide disanja, dok se kod odraslih kašalj može produžiti na nekoliko mjeseci. U toku kašlja se javlja karakteristični zvuk kada osoba pokušava da udahne.

Komplikacije velikog kašlja su pneumonija, konvulzije i encefalopatija kod djece, kod starijih napukla rebra, stomačna kila i oštećenje malih krvnih sudova kože i beonjača od kašlja.

Veliki kašalj se najčešće prenosi kapljičnim putem – kašljanjem, kihanjem ili razgovorom zaražene osobe. Obično ga prenose stariji ukućani na djecu koja su najosetljivija u početnim fazama bolesti.

Kod odraslih se simptomi manifestuju kao crvenilo lica, otok kapaka, hladan znoj, promjene na koži i malaksalost, dok kod beba i male djece bolest može proći bez izraženih simptoma kašlja.

Liječenje uključuje antibiotike, koji su najefikasniji u prvih nekoliko sedmica bolesti, a koriste se i preventivno za kontakte zaraženih osoba.

Pedijatar dr Saša Milićević ističe za "Blic" da je, osim vakcine, veoma važna i prevencija od ove opasne bolesti.

"Veliki kašalj može da se spriječi potpuno. Vakcina može da spriječi teža oboljenja u smislu zapaljenja pluća i zapaljenja moždanica ili moždanih ovojnica u smislu sprečavanja nekih konvulzija, ali ne može potpuno da spriječi. Posebno su ugrožena odojčad, djeca do godinu dana života i to djeca više od dva mjeseca kada vakcina još nije primljena i treba određeno vrijeme da vakcina počne da ostvaruje svoje dejstvo", kaže dr Saša Milićević.

Naime, iako je posljednjih godina broj oboljelih bio u padu, prema posljednjim podacima, povećan je broj dijagnoza velikog kašlja i kod odraslih i kod djece.

Prema navodima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd (GZJZ) do novembra 2023. godine ukupno je prijavljeno 47 slučajeva velikog kašlja.

Poređenja radi, broj obolelih od velikog kašlja na teritoriji Beograda u poslednjih pet godina se kretao od 29 registrovanih slučajeva 2018. godine, 14 slučajeva 2019. godine, tri slučaja 2020. godine, do dva slučaja 2021. godine, a u 2022. godini nije bilo prijavljenih oboljelih od velikog kašlja.