Istraživači su dokazali da vitamin C nije najbolji dodatak u borbi protiv prehlade. Umjesto toga, trebalo bi da obogatite svoju ishranu ovim mineralom.
Dok većina ljudi tokom sezone prehlade i gripa pokušava da unese što više vitamina C i doda ovaj dodatak svojoj ishrani, istraživači vjeruju da je potpuno beskorisno.
Naučnici su obrađivali podatke iz 67 studija kako bi otkrili šta se pokazalo kao najefikasnije sredstvo u borbi protiv prehlade.
Prema studiji objavljenoj u "Kanadskom medicinskom žurnalu", tradicionalni lijekovi kao što su ginseng, gelovi za olakšanje i lijekovi protiv kašlja nemaju jasne koristi, dok antibiotici nanose više štete nego koristi.
Također, dokazali su da samo konzumacija cinka može pomoći u prevenciji i liječenju infekcija.
"U najmanje dva testa dokazali smo da su djeca koja su uzimala 10 do 15 miligrama cinsulfata dnevno imala nižu stopu prehlade i manje izostajanja iz škole zbog prehlade", istakao je dr. Michele Allan sa Odeljenja za porodičnu medicinu na Univerzitetu Alberta.
Iako je studija sprovedena na djeci, istraživači su potvrdili da nema razloga da cink djeluje samo na djecu, a ne i na odrasle.
Što se tiče vitamina C, naučnici su istakli da najpopularniji vitamin na svijetu, za koji se vjeruje da je najbolji u borbi protiv virusa i bakterija, nema efekta na obične prehlade, osim što može da skrati trajanje infekcije.
Napominju da je vitamin C dijetetski antioksidans i može neutralisati efekte slobodnih radikala i podržati odbranu imunološkog sistema.
"Najbolje rješenje u sprečavanju širenja virusa je pranje ruku i konzumiranje cinka", zaključio je doktor Alan.
Lijekovi kao što su ibuprofen i paracetamol mogu biti korisni u smanjenju groznice, dok uzimanje meda smiruje upalu grla.