Namirnica koju često konzumiramo pomaže u liječenju depresije
Kod liječenja stresa, depresije i anksioznosti, može biti vrlo važna hrana koju jedete. Nova istraživanja sugerišu da ključ za bolje mentalno zdravlje najvjerovatnije leži u vašim crijevima i omiljenom doručku.
Istraživači sa Medicinskog fakulteta u Virdžiniji otkrili su da Lactobacillus, bakterija koja se nalazi u jogurtu, kao i u fermentisanoj hrani, može pomoći tijelu da upravlja stresom i spriječi depresiju i anksioznost.
Tim iz Virdžinije je rekao da "poremećaji" mikrobiote - bilo da su uzrokovani bolešću, lošom ishranom ili drugim uzrocima - doprinose mnogim bolestima, pa čak i pomažu u širenju raka. To znači da naučnici sada sve više gledaju na crijeva kao na sredstvo za borbu protiv bolesti i poboljšanje zdravlja.
Naša tijela su naseljena hiljadama mikroorganizama koji se zajednički nazivaju mikrobiota i ključni su za naše zdravlje i dobrobit, a naša crijeva nisu izuzetak.
Također postoji interesovanje za to kako mikrobi crijeva mogu uticati na mentalno zdravlje.
Doktor Gaultier i njegov tim pokušali su da odvoje Lactobacillus od drugih mikroorganizama u crijevima kako bi utvrdili njegovu ulogu. Istraživanjem sada pokušava da otkrije kako.
Tim je koristio miševe koji su imali i one koji nisu imali Lactobacillus u crijevima. Sprovodeći testove ponašanja, otkrili su da miševi koji nisu imali bakteriju pokazuju više znakova anksioznosti i depresije.
"Naše istraživanje bi moglo da otvori put ka otkrivanju prijeko potrebnih terapija za anksioznost i depresiju“, rekao je dr. Gualtier.
Iako rezultati ne pokazuju nužno da konzumiranje jogurta može pomoći ljudima da upravljaju anksioznošću ili prevaziđu depresiju, oni sugerišu da bi se bakterije koje se nalaze u ovoj osnovnoj hrani za doručak mogle koristiti kao alat za upravljanje mentalnim zdravljem u budućnosti.