Zdravlje mozga je ključno za opštu dobrobit, utiče na sve, od pamćenja i fokusa do raspoloženja i kognitivnih funkcija.
Mozak je vrlo osjetljiv na upalu, što može poremetiti njegovo normalno funkcionisanje i doprinijeti raznim poremećajima mentalnog zdravlja i kognitivnom padu.
Određene namirnice, posebno one bogate rafiniranim šećerima, nezdravim mastima i umjetnim aditivima, mogu izazvati upalu u tijelu. Ova hronična upala može dovesti do oksidativnog stresa i oštetiti moždane stanice, narušavajući kognitivne sposobnosti i povećavajući rizik od neurodegenerativnih bolesti poput ove Alchajmerove bolesti.
Neuronaučnik Robert Lav, koji ima preko 2,2 miliona pratilaca na TikToku, podijelio je tri zapaljive namirnice za koje smatra da bi trebali smanjiti ako želite zaštititi svoj mozak. Otkrio je da su rafinisani šećer, ulja iz sjemenki i bjelanjci oni na koje treba paziti.
Rafinirani šećer
Lav navodi da je prehrambena industrija smislila načine da se šećer kaže na različite načine na etiketama hrane, što otežava saznanje koliko zapravo konzumiramo.
"Prerađeni šećer je apsolutno užasan za vaš mozak. Prvo, doprinosi dijabetesu tipa 2 koji je jedan od primarnih faktora rizika za Alzheimerovu bolest", otkriva on.
Ulja sjemenki
Lav ističe da su ulja sjemenki još jedan upalni sastojak koji prehrambena industrija često prikazuje kao bezopasna, ali zapravo mogu biti štetna za zdravlje vašeg mozga.
Većina ovih ulja dolazi iz sjemenki, a Lav navodi neke primjere, a to su ulje od kikirikija, kukuruzno ulje, suncokretovo ulje, šafranovo ulje, ulje kanole i biljno ulje.
Razlog zašto su ova ulja loša za zdravlje mozga je zato što su jako upalna. Upala je primarni faktor rizika za Alzheimerovu bolest, a Lav kaže da se konzumiranjem ovih ulja povećava rizik od skoro svake hronične bolesti, od srčanih bolesti preko dijabetesa do mnogih vrsta raka.
Bjelanca
Ovo je iznenađujuće, ali Lav objašnjava zašto su bjelanca na listi.
On kaže da bjelanca smanjuju apsorpciju biotina. Biotin je važan za rast u vašem tijelu, a važan je i za kosu, kožu i nokte. Dakle, konzumiranje bjelanaca, iako je bogato proteinima, bjelanjci bez žumanca zapravo mogu biti štetni jer inhibiraju apsorpciju biotina.
Biotin, takođe poznat kao vitamin B7, prvenstveno podržava mozak doprinoseći cjelokupnom neurološkom zdravlju. Iako je biotin najpoznatiji po svojoj ulozi u održavanju zdrave kose, kože i noktiju, on takođe igra ključnu ulogu u različitim metaboličkim procesima koji mogu uticati na funkciju mozga.
Jedan od načina na koji biotin može pomoći u funkcionisanju mozga je da je neophodan za sintezu određenih neurotransmitera, hemikalija koje prenose signale između nervnih ćelija. Zdravi nivoi neurotransmitera ključni su za regulaciju raspoloženja, kognitivne funkcije i opšte zdravlje mozga.
Iako je potrebno više istraživanja da bi se u potpunosti razumio direktan uticaj biotina na kognitivne funkcije i raspoloženje, održavanje adekvatnih razina biotina podržava cjelokupno zdravlje mozga, što može doprinijeti boljim kognitivnim performansama i stabilnosti raspoloženja, prenosi NN.