istraživanja

Umjetna sladila povećavaju bakterije u crijevima

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Umjetna sladila povećavaju bakterije u crijevima
FOTO: Ilustracija

Svakodnevno konzumiranje dijetalnih napitaka i proizvoda s umjetnim sladilima postalo je uobičajena praksa, ali istraživanja sve više ukazuju na njihove negativne učinke na zdravlje.

Saharin, sukraloza, acesulfam-K i aspartam samo su neka od sladila koja se često povezuju s ozbiljnim zdravstvenim rizicima.

Utjecaj na crijevni mikrobiom

Studije su pokazale da umjetna sladila mijenjaju crijevni mikrobiom, dovodeći do disbioze, odnosno neravnoteže između dobrih i loših bakterija. Posljedice toga mogu biti probavne tegobe poput nadutosti, glavobolja, pa čak i tjeskoba. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Nature, konzumacija saharina i sukraloze može povećati rizik od razvoja superbakterija otpornih na antibiotike, koje su povezane s infekcijama i upalnim procesima.

Povezanost s metaboličkim sindromom i dijabetesom

Umjetna sladila povećavaju netoleranciju na glukozu i razinu šećera u krvi. Istraživanje British Medical Journala iz 2022. otkrilo je da redovita konzumacija zaslađivača povećava rizik od dijabetesa tipa 2 za 67% i metaboličkog sindroma za 35%. Metabolički sindrom obuhvaća faktore poput visokog krvnog pritiska, pretilosti i visokog šećera u krvi, koji su povezani s povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara.

Utjecaj na tjelesnu težinu

Iako su bez kalorija, umjetna sladila mogu potaknuti povećanje tjelesne težine. Prema istraživanju Journal of the American Medical Association, zaslađivači smanjuju osjećaj sitosti, što može povećati unos kalorija kroz drugu hranu.

Povezanost s autizmom i trudnoćom

Jedno istraživanje provedeno na Oslo Metropolitan University upozorava da konzumacija aspartama u trudnoći može povećati rizik od razvoja neuroloških poremećaja, uključujući autizam kod muške djece.

Zdravije alternative

Umjesto umjetnih sladila, stručnjaci preporučuju prirodne opcije poput meda, javorovog sirupa, stevije i kokosovog šećera. Dodatno, korištenje prirodnih začina poput cimeta, vanilije i kakaa može podići okus jela i smanjiti želju za slatkim.

Umjetna sladila prisutna su u raznim proizvodima, od napitaka do žvakaćih guma i gotovih dresinga. Redovito provjeravanje sastava proizvoda i odabir prirodnih zaslađivača ključni su koraci prema očuvanju zdravlja. Više informacija možete pronaći u izvorima poput Journal of Clinical Nutrition i Nature Medicine.