utjecaj na zdravlje

Unosite li previše soli? Evo kako se to može odraziti na vaš organizam

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Unosite li previše soli? Evo kako se to može odraziti na vaš organizam
FOTO: Ilustracija

Sigurno ste čuli za uzrečicu o "bijelim smrtima", među koje se ubrajaju šećer, mast, brašno, ali i sol. Međutim, važno je napomenuti da ovi sastojci ne štete zdravlju sami po sebi, već je ključ u umjerenosti.

Sve dok se prehrana sastoji od barem 80% uravnoteženih i zdravih namirnica, povremeni slatkiš ili grickalica neće imati negativan utjecaj na zdravlje.

Sol je ključna za normalno funkcioniranje organizma. Kao natrij klorid (NaCl), sol je važna za prijenos živčanih impulsa i ravnotežu tekućina u tijelu. Pored toga, sol je kroz povijest imala i ekonomski značaj, korištena je kao valuta, a odatle potiče i engleska riječ za plaću, salary, koja dolazi od latinske riječi salarium, što znači "plaća u soli". No, iako je sol potrebna za pravilno funkcioniranje tijela, njen prekomjerni unos može imati negativne posljedice.

Nažalost, većina ljudi nije svjesna gdje se sve sol nalazi u našoj prehrani. Osim što je sol osnovni sastojak kojeg sami dodajemo u hranu, ona se također nalazi u velikim količinama u prerađenoj hrani. To uključuje pekarske proizvode, kruh, grickalice, tvrde sireve, suhomesnate proizvode, brzu hranu poput pizza, prženih krumpirića i hamburgera, čips, kokice za mikrovalnu pećnicu, gotova smrznuta jela, instant juhe, paštete i mnoge druge proizvode.

Često također dodajemo sojin umak, koji je vrlo bogat solju. Kada naviknemo svoje okusne pupoljke na ovu količinu soli, smanjenje unosa može učiniti hranu neukusnom. Zato je važno postupno smanjivati unos soli i više se oslanjati na neprerađene namirnice poput svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica, mahunarki, mesa i ribe.

Neke namirnice prirodno sadrže sol, poput ribe, ali ova prirodna sol nije problematična. Problem nastaje s dodatkom soli koju sami unosimo u jela. Preporučeni dnevni unos soli za zdrave odrasle osobe iznosi do 5 grama.

Simptomi pretjeranog unosa soli uključuju žeđ, zadržavanje vode u tijelu koje može uzrokovati naticanje ruku, nogu, gležnjeva i lica. Često ovu pojavu zamjenjujemo s debljanjem, iako se zapravo radi o višku vode u tijelu, a ne o povećanju masnih stanica. Pretjeran unos soli također može uzrokovati promjene krvnog tlaka, što dovodi do glavobolja. Grčevi mišića ili slabost također mogu biti znakovi da smo pretjerali s količinom soli.

Dugoročno, prekomjeran unos soli može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Sol je povezana s visokim krvnim tlakom, što može rezultirati kardiovaskularnim bolestima, srčanim udarima i moždanim udarima. Također, sol opterećuje bubrege, koji moraju filtrirati višak natrija, što može dovesti do bubrežnih problema i stvaranja bubrežnih kamenaca.

Pretjerana konzumacija soli također može oslabiti kosti, povećavajući rizik od osteoporoze, jer sol potiče izlučivanje kalcija iz kostiju. Osobe s astmom također trebaju biti oprezne, jer visok unos soli može pogoršati njihove simptome. Dodatno, visok unos soli povezan je s većim rizikom od razvoja ozbiljnih bolesti poput čira na želucu, raka želuca, Alzheimerove bolesti, dijabetesa i pretilosti.

Iako povremeno uživanje u slanoj hrani neće izazvati ozbiljne posljedice, problem nastaje kada stalno konzumiramo prekomjerne količine soli. Ključno je smanjiti unos soli, izbjegavati prerađene namirnice i pridržavati se preporučenog dnevnog unosa soli. Korištenje prirodnih začina, poput mediteranskih začina, može pomoći u smanjenju unosa soli i poboljšanju okusa hrane.

Za zdravlje je važno održavati ravnotežu i unositi potrebne hranjive tvari bez pretjerivanja, posebno kada se radi o soli.