negativan utjecaj

Kada posao postane toksičan: Radna atmosfera može uzrokovati mentalna oboljenja

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kada posao postane toksičan: Radna atmosfera može uzrokovati mentalna oboljenja
Foto: Ilustracija

Mentalno zdravlje zaposlenih ovisi o radnoj atmosferi i odabiru posla. Mnogi ljudi provode velik dio svog života na poslu, što znači da negativno radno okruženje ili nezadovoljstvo poslom može imati ozbiljan utjecaj na emocionalnu i psihološku dobrobit. 

U nastavku ćemo detaljnije razmotriti kako loša radna atmosfera i loše odabran posao mogu ugroziti mentalno zdravlje.

Stres i anksioznost

Jedan od najočiglednijih negativnih učinaka loše atmosfere na poslu je povećanje razine stresa i anksioznosti. Ako zaposlenik svakodnevno radi u negativnom okruženju, suočava se s nerealnim zahtjevima, ima loš odnos s kolegama ili nadređenima, to može izazvati stalni osjećaj stresa.

Stres na radnom mjestu može biti uzrokovan preopterećenjem poslom, lošom komunikacijom, niskom razinom povjerenja ili čak nepovoljnim uvjetima rada (lošim osvjetljenjem, buku, neudobnim radnim prostorima).

U ekstremnim slučajevima, dugotrajni stres može dovesti do izgaranja, depresije ili drugih mentalnih poremećaja. Zaposlenici koji su pod stalnim stresom mogu se osjećati anksiozno, nervozno ili preplavljeno, što smanjuje njihovu produktivnost i kvalitetu života izvan posla.

Niska motivacija i nezadovoljstvo

Kada zaposleni rade u okruženju u kojem se ne osjećaju cijenjeni ili gdje njihove ideje i doprinosi nisu prepoznati, to može izazvati nisku motivaciju i nezadovoljstvo. Loša radna atmosfera u kojoj vlada nepoštovanje, nejednakost ili nepotrebni konflikti među kolegama može uzrokovati da se zaposlenik osjeća nesigurno i depresivno.

Dugoročno gledano, osjećaj nezadovoljstva može dovesti do toga da zaposleni postanu demotivirani, smanji im se entuzijazam za rad, a samopouzdanje opada. Ako se to ne rješava, može izazvati ozbiljne emocionalne probleme i, u ekstremnim slučajevima, čak i napade panike ili depresiju.

Loš odabir posla – utjecaj na identitet i samopoštovanje

Odabir karijere koja nije u skladu s osobnim interesima, vrijednostima ili sposobnostima može izazvati duboko nezadovoljstvo i frustraciju. Osobe koje rade u poslovima koje ne vole ili koje ne zadovoljavaju njihove unutarnje potrebe, često se osjećaju nesretno i ispunjeno. Takvi poslovi mogu utjecati na njihovo samopoštovanje, jer osjećaju da ne ostvaruju svoj potencijal.

Kada zaposlenik ne osjeća ispunjenje u svom poslu, može doći do osjećaja "gubitka identiteta". Dugoročno gledajući, to može uzrokovati nisku razinu samopouzdanja, negativne misli o vlastitim sposobnostima i donošenje loših životnih odluka.

Sindrom izgaranja (Burnout)

Sindrom izgaranja nastaje kao posljedica dugotrajnog stresa i nezadovoljstva na poslu. Zaposleni koji su izloženi stalnom pritisku, nerealnim očekivanjima, lošoj organizaciji rada ili nemaju dovoljno vremena za opuštanje, riskiraju razviti sindrom izgaranja.

Simptomi izgaranja uključuju emocionalnu iscrpljenost, gubitak interesa za posao, smanjenu produktivnost, anksioznost, depresiju i fizičke simptome poput nesanice ili glavobolja. Sindrom izgaranja može se dogoditi u bilo kojem sektoru, ali posebno je izražen u profesijama koje zahtijevaju visoku emocionalnu angažiranost, kao što su zdravstveni radnici, učitelji ili menadžeri.

Problemi u međuljudskim odnosima

Rad u negativnoj atmosferi također može dovesti do problema u međuljudskim odnosima, što dodatno pogoršava mentalno zdravlje. Ako zaposleni svakodnevno mora raditi u okruženju u kojem postoje nesuglasice s kolegama, nedostatak komunikacije ili čak mobing, to može stvoriti trajnu emocionalnu nelagodu.

Zaposleni koji se suočavaju s mobingom ili lošim odnosima na radnom mjestu često osjećaju tjeskobu, depresiju i gubitak kontrole. Takvo okruženje može ozbiljno narušiti njihov osjećaj sigurnosti i ravnoteže.

Kako se nositi s negativnim radnim okruženjem?

Komunicirajte s nadređenima: Razgovarajte s menadžerima ili HR odjelom o problemima u radnom okruženju i potražite rješenja.
Pronađite podršku: Ako osjećate da se suočavate s mobingom ili lošim odnosima, obratite se povjerljivim osobama ili stručnjaku za mentalno zdravlje.
Razvijajte osobne strategije za upravljanje stresom: Meditacija, vježbanje i vrijeme provedeno u opuštanju mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti.
Razmislite o promjeni karijere: Ako radno okruženje ili posao ozbiljno ugrožavaju vaše mentalno zdravlje, razmislite o promjeni posla i traženju nečega što vas ispunjava i motivira.