Kombinacija baleta i pilatesa dat će vam snažne mišiće i fleksibilnost
Ova vrsta teninga stvara minimalno opterećenje na zglobove i ligamente pa je izvrstan i za starije osobe.
Barre trening je vrsta tjelovježbe koja kombinira elemente baleta, pilatesa i joge te, osim što osnažuje tijelo, vrlo je efektan za pravilno držanje i fleksibilnost.
Fokus kod izvođenja vježbi je u kontroliranim i sporim pokretima, a ovaj trening mogu bez problema raditi i mladi i stari.
Šta je barre trening?
Ono što odlikuje ovakvu tjelovježbu su pokreti s vrlo malim opterećenjem, kao i spori i mali pokreti koji odlično aktiviraju mišiće cijelog tijela i čine ih elastičnima.
Na taj način dobivate “vretenaste” mišiće poput balerina. Također, ovo je trening niskog intenziteta koji stvara vrlo malo opterećenja na zglobove i ligamente pa je izvrstan za starije osobe ili osobe koje su nedavno pretrpjele neku vrstu ozljede.
Barre vježbanje se izvodi uz baletnu prečku ili uz stolicu ako trening radite kod kuće i za njega koristite težinu vlastitog tijela.
No, ako smatrate da vam je trening bez ikakvog opterećenja prelagan, možete uvesti elastičnu traku, medicinsku loptu (medicinku) ili lakše utege.
Primjeri barre vježbi
S obzirom na to da barre trening možete odraditi i kod kuće, evo nekoliko primjera vježbi za koje će vam trebati samo stolica.
Vježbe su vrlo jednostavne, a ponavljajte ih po želji, ovisno o intenzitetu koji želite postići.
1. Jednostavno podizanje pete
Za početak, stanite sunožno nasuprot stolici (koja je okrenuta od vas) i primite se za naslon pa polako, naizmjenično podižite petu svakog stopala dok su vam prsti na podu.
Ovu vježbu izvodite tridesetak sekundi. Ponovite ovu vježbu u nekoliko serija.
2. Duboki čučanj
Iduća na redu je također vrlo jednostavna vježba. Stanite u raskorak, držite se za stolicu i polako izvodite duboke čučnjeve. Napravite između 15 i 20 čučnjeva, ovisno o svojim mogućnostima i pritom pazite na ispravno disanje.
3. Pulsiranje u čučnju
Sada pustite stolicu i ostanite u istom položaju, ali ispružite ruke ispred sebe u ravnini s ušima.
Napravite čučanj, ali nemojte se u potpunosti ispraviti već blago ispravljajte koljena, odnosno pulsirajte u čučnju. Pulsirajte otprilike deset puta.
4. Donkey kick
Nakon čučnjeva, primite se za naslon stolice te napravite jedan ili dva koraka unazad. Spojite stopala, a jedno koljeno savijte te s tom nogom polako “udarajte” iza sebe (uspravna verzija vježbe donkey kick).
Ponovite između 15 i 20 puta pa isto napravite s drugom nogom. Kod ove vježbe je važno da ne iskrivljujete kralježnicu već da ona ostane u potpunosti ravna, odnosno u neutralnom položaju.
5. Vježba na podu
Barre vježbe se mogu izvoditi i na podu pa ćete za jednu od vježbi leći na pod, blago saviti noge te ih podizati prema sebi. Koljena stavite prema prsima i tako ponovite desetak puta.
Nakon toga, sjedite uspravno, ispružite ruke i noge, ali noge blago savijte. Leđima krenite unazad, ali do pola te se ponovno uspravite koristeći trbušne mišiće. Ponovite ovo desetak puta.
Za izvođenje svih ovih vježbi, važno je ispravno disati te raditi spore, kontrolirane pokrete. Da biste vidjeli određene rezultate nakon barre treninga, vježbe je potrebno izvoditi između 30 i 45 minuta i to tri do pet puta na tjedan.
Zaključak
Barre trening kombinira vježbe iz joge, baleta i pilatesa.
Ovim vježbama postiže se bolje držanje i fleksibilnost, a grade se i čvrsti, vretenasti mišići.
Barre trening idealan je za osobe koje ne vole vježbe visokog intenziteta te za starije i osobe koje su pretrpjele neke ozljede s obzirom na to da ne stvara gotovo nikakav pritisak na zglobove i ligamente.
Također, za izvođenje ovih vježbi kod kuće vam je potrebna samo stolica.