moć ustajanja i pokreta

Ustajanje četiri puta dnevno može spasiti vaš život

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
Dugotrajno sjedenje prepoznato je kao jedan od ključnih faktora rizika za razvoj metaboličkih bolesti poput prekomjerne tjelesne mase, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i poremećaja metabolizma lipida.

Prema najnovijim istraživanjima iz 2023. godine, redovno ustajanje i kratke pauze u pokretu tokom radnog vremena imaju značajan zaštitni efekt.

Pauze u pokretu i metaboličko zdravlje

Studija objavljena u časopisu Journal of Physical Activity and Health analizirala je efekte  prekida dugotrajnog sjedenja kod zaposlenih u uredskim poslovima. Rezultati pokazuju da ustajanje barem četiri puta tokom radnog dana i nekoliko minuta laganog kretanja smanjuje inzulinsku rezistenciju i poboljšava glukoznu kontrolu.

Time se smanjuje rizik od razvoja metaboličkog sindroma, koji je povezan s pretilošću i hroničnim upalnim stanjima.

Svjetski stručnjaci za preventivnu medicinu preporučuju uvođenje intervala ustajanja svakih 30 do 60 minuta kako bi se potaknula bolja cirkulacija i aktivirale mišićne grupe.

Prema dr. Lindi Smith, profesorici na Harvard School of Public Health, "redovni prekidi sjedenja pomažu u očuvanju metabolizma i sprječavaju usporavanje energetskog sagorijevanja, što je ključno u kontroli tjelesne težine."

U praksi to znači da čak i kratka šetnja ili jednostavni pokreti istezanja mogu prekinuti štetne efekte dugotrajnog sjedenja, koji uključuju nakupljanje masnoća, poremećaj hormona gladi (kao što su leptin i grelin) te povećanje upalnih markera u tijelu.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba