Pedijatri skeptični

Da li djeci treba davati melatonin?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Da li djeci treba davati melatonin?
Foto: Ilustracija

Courtney Stinson se neprestano bori kako bi svojoj kćerci osigurala udobnost zbog urođene miopatije. Iako je još samo devetogodišnjakinja, njena kćerka već se oslanja na respirator za disanje te redovno prolazi kroz višestruke respiratorne tretmane tokom dana. Rotirajući tim kvalificiranih njegovatelja brine se o njoj, a tokom protekle godine obavila je nevjerovatnih 36 posjeta liječniku, izvještava WebMD.

Kako bi svojoj kćerci olakšala poteškoće sa spavanjem, Stinson se nakon savjetovanja s pedijatrom okrenula melatoninu, hormonu koji tijelo prirodno proizvodi za regulaciju sna. Davanje niske doze melatonina njezinoj kćeri rezultiralo je značajnim poboljšanjima, posebno u smirivanju njenih užurbanih misli prije spavanja.

ako je melatonin dostupan u slobodnoj prodaji kao lijek za spavanje u obliku dodatka, njegova sve veća popularnost među općenito zdravim stanovništvom izazvala je zabrinutost među pedijatrijskim stručnjacima za spavanje. Nedavni podaci CDC-a otkrivaju značajan porast slučajeva slučajnog gutanja melatonina među malom djecom u posljednje dvije decenije.

Prema izvješću CDC-a, pozivi centrima za trovanje povezani s pedijatrijskom izloženošću melatoninu porasli su za 530 % između 2012. – 2021.

Dodatno, posjeti odjelima hitne pomoći zbog nenadziranog gutanja melatonina od strane dojenčadi i male djece porasli su za 420 % između 2009. – 2020.

Između 2019. – 2022. približno 10.930 posjeta hitnoj pomoći bilo je povezano s 295 slučajeva djece mlađe od šest godina koja su konzumirala melatonin, što čini 7,1 % svih posjeta hitnoj službi povezanih s izloženošću lijekovima u ovoj dobnoj skupini.

Prevalencija korištenja melatonina među odraslim osobama u SAD-u porasla je s 0,4 % između 1999. – 2000. na 2,1 % između 2017. – 2018. Stručnjaci naglašavaju važnost povećane svijesti i sigurnosnih mjera kako bi se spriječilo nenamjerno predoziranje melatoninom, koje može dovesti do štetnih učinaka poput mučnine, povraćanja, proljeva, vrtoglavice i smetenosti.

Unatoč njegovoj potencijalnoj dobrobiti za djecu s određenim stanjima poput ADHD-a ili poremećaja iz autističnog spektra, stručnjaci upozoravaju na neselektivnu upotrebu melatonina kod inače zdrave djece. Američka akademija za medicinu spavanja potiče roditelje da s oprezom pristupe melatoninu i daju prioritet uspostavljanju dobrih navika i rutina spavanja prije razmatranja suplementacije.

Budite oprezni

S obzirom na to da FDA ne reguliše suplemente melatonina, postoje varijabilnosti u stvarnoj dozi u svakom proizvodu, pri čemu neki sadrže više melatonina nego što je navedeno na naljepnici. Stručnjaci preporučuju da se počne s najnižom mogućom dozom pod nadzorom pedijatra.

Jedna od glavnih opasnosti za djecu je privlačna prezentacija dodataka melatonina, često u obliku žvakačih guma ili tableta za žvakanje, što može dovesti do slučajnog gutanja.

Melatonin za djecu često se prodaje i u sljedećim oblicima:

  • melatonin sprej za djecu
  • melatonin kapi za djecu
  • melatonin sirup za djecu

Pedijatrijski stručnjaci za intenzivnu njegu savjetuju da melatonin držite izvan dohvata i pravilno pohranjujete kako biste spriječili slučajnu konzumaciju, piše KreniZdravo.