
Vodene kozice, zarazna bolest koju uzrokuje varicella-zoster virus, najčešće pogađaju djecu, ali mogu izazvati zabrinutost među roditeljima, posebno u pogledu svakodnevnih aktivnosti poput kupanja.
Mnogi roditelji vjeruju da je kupanje korisno za ublažavanje svrbeža i smanjenje nelagode, ali stručnjaci upozoravaju da postoje specifični rizici koje treba uzeti u obzir kako bi se spriječilo širenje infekcije i dodatne komplikacije.
Kupanje može širiti infekciju
"Roditelji moraju biti oprezni. Voda može poslužiti kao alat za širenje virusa, pogotovo u javnim bazenima ili ako dijete ima otvorene, neosušene plikove", objašnjava dr. Marko Petrović, specijalist za zarazne bolesti i pedijatar. On dodaje da voda može omogućiti virusu da se širi s kože na druge dijelove tijela ili na druge osobe, čime povećava rizik od infekcije.
Za vrijeme infekcije, dijete je najzaraznije dok su plikovi još uvijek prisutni, a bolest traje od 10 do 21 dan. Dr. Petrović savjetuje da se djeca ne kupaju u zajedničkim bazenima, jer voda može biti izvor širenja virusa.
"Ako se dijete kupalo u istoj vodi kao i drugi, postoji velika šansa da se bolest prenese na druge osobe, pogotovo ako su u kontaktu s vodom koja dolazi u direktan kontakt s kožom djeteta“, napominje dr. Petrović.
Savjeti za sigurno kupanje kod kuće
Ako roditelji odluče kupati dijete, stručnjaci savjetuju nekoliko ključnih pravila.
"Kupanje je moguće, ali treba biti kratko i u mlakoj vodi, izbjegavajući upotrebu iritantnih hemikalija. Također, treba izbjegavati trljanje kože peškirom i koristiti samo nježne sapune", dodaje dr. Ana Jovanović, dermatologinja s dugogodišnjim iskustvom u liječenju kožnih bolesti.
Kao i za svaku zaraznu bolest, najvažniji savjet je ograničiti kontakte s drugima, a posebno s osobama koje nisu preboljele vodene kozice, jer je širenje virusa najintenzivnije u prvih nekoliko dana bolesti.
Preporučuje se konsultacija s pedijatrom i praćenje specifičnih smjernica kako bi se osigurala sigurnost i spriječilo širenje bolesti.