
Infantilne kolike (lat. colica infantum) predstavljaju jednu od najčešćih tegoba kod beba, pogađajući čak 20–25% beba u prvim mjesecima života.
Karakteriziraju ih epizode neobjašnjivog plača, napet stomačić, povremeni vrisak i povlačenje nogu prema stomaku, često bez jasnog patološkog uzroka. Roditelji se u tim trenucima osjećaju nemoćno, a pedijatri preporučuju niz nefarmakoloških strategija.
Efikasna metoda
Jedna od najefikasnijih, a pritom prirodnih i besplatnih metoda je – ritmičko nošenje bebe uz lagano njihanje ili hodanje.
"Kada majka ili otac nose bebu u naručju i kreću se ritmično, dolazi do smanjenja srčane frekvencije kod djeteta, snižavanja kortizola i brzog umirenja", navodi dr. Kumi Kuroda, istraživačica sa RIKEN Brain Science Institute u Japanu, čiji je tim 2013. objavio ključno istraživanje u časopisu Current Biology.
U toj studiji, pokazano je da nošenje bebe pri hodu (za razliku od mirovanja) uzrokuje trenutnu aktivaciju parasimpatičkog živčanog sistema, koji je ključan za relaksaciju, smanjenje peristaltičkog stresa i olakšanje abdominalnog disbalansa.
Ovaj mehanizam pomaže u ublažavanju simptoma kao što su nadutost i spazmi intestinalne muskulature.