Zabirnjavajući trend: Šta je "Sadfishing" i zašto to rade tinejdžeri?
Društvene mreže postale su ključni dio života tinejdžera, ali ono što je nekada bio jednostavan način povezivanja s porodicom i prijateljima, sada je mjesto gdje je sve teže razlučiti stvarno od lažnog zbog zabrinjavajućih trendova.
Jedan od njih, sadfishing, izaziva zabrinutost među tinejdžerima.
Ovaj izraz označava korisnike društvenih mreža koji "pretjeruju u prikazu svojih emocija kako bi stekli suosjećanje". To može biti u obliku tužne fotografije, citata ili nejasnih objava. Iako nije loše povremeno podijeliti emocije na društvenim mrežama, prekomjerno objavljivanje može ukazivati na veći problem mentalnog zdravlja ili biti poziv u pomoć.
Historija sadfishinga
Pojam je skovala novinarka Rebecca Reid 2019. godine nakon kontroverzne objave Kendall Jenner na Instagramu, koja je opisivala svoju borbu s aknama, ali kasnije je otkriveno da je to bila marketinška kampanja.
Zašto tinejdžeri prakticiraju sadfishing?
Stručnjaci tvrde da tinejdžeri to često rade jer žele podijeliti svoje teškoće, ali nemaju osobu kojoj mogu vjerovati.
Istraživanje iz 2023. godine pokazalo je da tinejdžeri koji prakticiraju sadfishing pokazuju znakove anksioznosti i depresije, dok su slabi društveni odnosi također veliki faktor.
Koji su rizici?
Iako odgovori na sadfishing objave često mogu biti pozitivni, ponekad se pojavljuju negativni komentari koji mogu izazvati stres. Također, takve objave mogu dovesti do kršenja privatnosti i predatorskog ponašanja.
Kako ga prepoznati?
Ako primijetite emocionalne objave koje spominju lične probleme ili izazivaju osjećaj tuge, to može biti znak sadfishinga. Također, ako online ponašanje ne odgovara stvarnom životu, to može biti jasan pokazatelj.
Kako roditelji mogu pomoći?
Roditelji bi trebali razgovarati s djecom o njihovim osjećajima bez kritike. Preporučuje se smanjenje vremena provedenog na ekranima i poticanje dubljih ličnih odnosa. U slučaju ozbiljnijih problema, važno je potražiti profesionalnu pomoć.
Postovi o davanju stvari, osjećaju bespomoćnosti ili promjene u ponašanju, kao i sadržaj koji promoviše samopovrijeđivanje, zahtijevaju hitnu reakciju i pomoć.