Kako se boriti protiv ljetnjih viroza

Bol u grlu i temperature, često obilno povraćanje i proliv su simptomi letnjih viroza kod djece, pa moraju da piju što više tečnosti. Ako je dijete malaksalo, povraća i ima proliv obavezno treba da ga odvedete ljekaru.
Enteroviroze, akutne zaraze koje uzrokuju enterovirusi, javljaju se tokom ljeta i to najčešće kod djece i mlađih odraslih osoba.
Riječ je o upali sluznice grla i disajnih puteva, a nerijetko i crijevne sluznice, što uzrokuje učestale vodenaste stolice i povraćanje. Bolest se, osim toga, manifestuje i povišenom temperaturom, bolovima u stomaku i grlu.
Najčešći način zaraze su prljave ruke, pa je najvažnije prati ih često i temeljno.
Kad smo napolju dobro je koristiti vlažne maramice s dezinfekcionim sredstvom i gelove za suho pranje ruku koji su prikladni za putovanja. Bolest mogu pratiti razdražljivost, klonulost, slabiji apetit i glavobolja.
Nagli porast temperature
Kako za liječenje enteroviroza nema posebnog lijeka, terapija je simptomatska. Najvažnije je skidanje temperature, unos dovoljno tečnosti i mirovanje, što je ujedno i osnova liječenja. Najopasnija nuspojava blagih ljetnih viroza je dehidracija, pa je hidratacija organizma jako bitna.
Ljetne viroze
Prosječno traju od tri do četiri dana što zavisi od kliničke slike i imunološkog statusa djeteta. Lako ih možete prepoznati po nespecifičnim temperaturama. Početak im je iznenadan i buran, djeca imaju temperaturu između 38 i 40 stepeni Celzijusovih, klonula su i žale se na glavobolju uz proliv i povraćanje.
Zaraza na bazenima
Kako bi se sprečile enteroviroze i skratilo njihovo trajanje ako dijete ipak oboli, važno je stalno održavati higijenu nosa vlaženjem fiziološkim rastvorom, hao i higijenu ušiju. Kod kupanja u bazenu veća je mogućnost zaraze enterovirusima, pa se preporučuje pažnja da djeca dok rone ne gutaju vodu iz bazena.
Razni simptomi enteroviroza
Antibiotici, kao i kod ostalih virusa, ne pomažu, pa ih ne treba ni očekivati ni tražiti od ljekara. Kod doktora idite u slučaju da je dijete malaksalo i ne uspijevate ga sami rehidritirati, jer povraća i ima proliv, piše 24sata-hr
Osim toga, simptomi, zavisno od vrste viroze, mogu biti i bolni mjehurići ili ranice na nepcu, konjunktivitis ili egzantem (osip koji podsjeća na ospice).
Čuvajzdravlje.ba
Povezani članci
Ovih pet namirnica moramo pojesti isti dan kad ih skuhamo ili otvorimo
Stručnjaci za sigurnost hrane upozoravaju da moramo biti iznimno oprezni s nekom hranom jer bi se mogla pokvariti nakon jednog...
Konzumiranje hrskavije hrane mogla bi biti tajna mršavljenja
Tajna mršavljenja mogla bi biti jednostavna poput odabira hrskavije hrane. Prema nalazima nizozemske studije, jedemo upola sporije kada moramo više...
Adaptacija klinika: Predstavnici Vlade TK i UKC-a Tuzla potpisali ugovore vrijedne 934.000 KM
Vlada Tuzlanskog kantona za opremanje Univerzitetskog kliničkog centra u proteklih godinu dana uložila je više od 20 miliona maraka. Danas...
Epidemiološka situacija u BPK zadovoljavajuća, nema slučajeva gripe i velikog kašlja
Epidemiološka situacija na području Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde je stabilna – potvrdila je direktorica Zavoda za javno zdravstvo BPK-a dr....