Odrasli s dijabetesom tipa 1 u većem riziku od srčanih oboljenja i prerane smrti

Nova studija švedskih naučnika sa Karolinska Instituta pokazuje da osobe kojima je dijabetes tipa 1 dijagnosticiran nakon 18. godine imaju značajno povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti i prerane smrti – uključujući i smrtne ishode od raka i infekcija.
Istraživanje je objavljeno u European Heart Journalu, a rezultati ukazuju da dijabetes tipa 1 u odrasloj dobi može biti jednako opasan kao i onaj dijagnosticiran u djetinjstvu.
Dijabetes tipa 1 nije samo dječija bolest
Iako se dijabetes tipa 1 najčešće povezuje s djecom i adolescentima, ova autoimuna bolest može se razviti i u odrasloj dobi – i to sve češće. Za razliku od dijabetesa tipa 2, koji je često povezan sa životnim stilom, tip 1 nastaje kada imunitet pogrešno napadne ćelije pankreasa koje proizvode inzulin.
U studiji su analizirani podaci više od 10.000 odraslih osoba u Švedskoj kojima je dijabetes tipa 1 dijagnosticiran između 2001. i 2020. godine. Uspoređeni su s kontrolnom grupom od pola miliona ljudi bez dijabetesa, a rezultati su bili jasni: odrasli s dijabetesom tipa 1 imali su znatno veći rizik od srčanih bolesti i ranije smrti – bez obzira na to jesu li dijagnozu dobili u 20-im, 30-im ili nakon 40. godine.
Tri ključna faktora rizika
Autorica studije, dr. Yuxia Wei, ističe tri glavna faktora koja doprinose lošijoj prognozi: pušenje, prekomjerna tjelesna masa i loša regulacija šećera u krvi. Također, odrasli pacijenti rjeđe koriste moderne tehnologije poput inzulinskih pumpi ili kontinuiranih mjerača glukoze, što dodatno otežava kontrolu bolesti.
"Odrasli s dijabetesom često nemaju pristup istom intenzitetu liječenja i edukacije kao djeca", navodi dr. Wei. Razlozi uključuju kasno otkrivanje, manju svijest i podcjenjivanje ozbiljnosti dijagnoze.
Situacija u BiH i regiji
U Bosni i Hercegovini i regiji odrasli s dijabetesom tipa 1 također se suočavaju s brojnim izazovima – od ograničenog pristupa novim terapijama i tehnologijama, do nedovoljno specijalizirane podrške. Brojni pacijenti i dalje koriste zastarjele metode kontrole bolesti, a sistemska podrška, edukacija i prevencija su nedovoljno razvijeni.
Udruženja pacijenata u BiH ističu potrebu za ravnopravnim tretmanom svih oboljelih, bez obzira na dob dijagnoze. Uz veću dostupnost inzulinskih pumpi i edukaciju zdravstvenog osoblja o razlikama između tipa 1 i 2, mogla bi se poboljšati prognoza za hiljade pacijenata.
Dijabetes tipa 1 predstavlja ozbiljnu zdravstvenu prijetnju i kada se dijagnosticira u odrasloj dobi. Rano otkrivanje, kontinuirana kontrola glukoze, upotreba savremenih tehnologija i zdrav stil života ključni su za bolju prognozu. Iako se situacija poboljšava, potrebno je više ulaganja u pristup liječenju, edukaciju i podršku odraslim pacijentima – kako u Švedskoj, tako i kod nas.
Poruka je jasna: dijabetes tipa 1 ne bira godine – ali adekvatna njega može spasiti život.