Emotivni infarkt

Takotsubo kardiomiopatija: Kad stres slomi srce

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Takotsubo kardiomiopatija: Kad stres slomi srce
Foto: Pexels

Takotsubo kardiomiopatija (TTC), poznata i kao sindrom slomljenog srca, predstavlja reverzibilnu disfunkciju lijeve komore srca, koja se najčešće javlja nakon akutnog emocionalnog ili fizičkog stresa.

Ime potiče iz japanskog jezika – takotsubo označava posudu za lov hobotnica, čiji oblik podsjeća na dilatiranu apikalnu regiju lijeve komore u akutnoj fazi bolesti.

Klinički, TTC imitira akutni koronarni sindrom (ACS). Pacijenti se javljaju s bolovima u prsima, promjenama ST-segmenta na EKG-u i povišenim troponinima. Međutim, koronarna angiografija ne pokazuje značajne aterosklerotske lezije, što ovu dijagnozu diferencira od infarkta miokarda.

Patofiziologija i epidemiologija

Stres kao okidač

Najčešće pogađa žene u postmenopauzi (90% slučajeva), a tačan mehanizam nastanka nije potpuno razjašnjen. Pretpostavlja se da je riječ o kateloholamin-medijiranoj miokardijalnoj toksičnosti, što su podržala istraživanja koja su pokazala značajno povišene nivoe adrenalina i noradrenalina kod pogođenih pacijenata.

Studija objavljena u The New England Journal of Medicine 2015. godine analizirala je 1750 pacijenata iz 25 zemalja i pokazala da psihološki stres prethodi nastanku TTC-a u čak 27,7% slučajeva, dok je fizički stres prethodio u 36% slučajeva. U 28,5% slučajeva nije se mogao identificirati direktan okidač.

Prof. dr. med. Christian Templin, kardiolog sa Univerziteta u Zürichu i vodeći autor spomenute studije, ističe kako "nije benigna – iako je reverzibilna, smrtnost u akutnoj fazi slična je kao kod akutnog infarkta miokarda."

Dijagnoza se postavlja na temelju karakteristične reverzibilne disfunkcije lijeve komore, odsustva značajnih koronarnih lezija i biokemijskih i EKG promjena, dok je liječenje simptomatsko i potporno te uključuje ACE inhibitore, beta-blokatore i praćenje srčane funkcije do oporavka.