Kopriva na koži: Tradicionalna metoda protiv reume i ukočenosti

Stručnjaci objašnjavaju kako žarenje koprivom može imati terapeutski uticaj.
Na prvi dodir izaziva peckanje, crvenilo i nelagodu, žarenje koprivom poznato kao “ožarivanje”, od davnina se koristi kao prirodna metoda za ublažavanje bolova i poticanje cirkulacije. Danas sve više fitoterapeuta i stručnjaka za tradicionalnu medicinu potvrđuje da ova neugledna biljka ima ozbiljan terapeutski potencijal.
"Kopriva sadrži histamin, acetilkolin i mravlju kiselinu koje, kada dođu u kontakt s kožom, izazivaju lokalnu iritaciju, ali istovremeno šire krvne žile i poboljšavaju prokrvljenost tkiva. U kontroliranim uslovima, to može smanjiti bol i ukočenost, posebno kod reumatskih tegoba", objašnjava dr. Lidija Jovanović, specijalistica fizikalne medicine.
Ova praksa, poznata i kao urtikacija, nekad se koristila kod artritisa, išijasa i bolova u zglobovima. Danas se primjenjuje rjeđe, ali je još uvijek prisutna u nekim oblicima alternativne terapije.
Za koga nije preporučljivo?
"Važno je napomenuti da se ožarivanje koprivom ne preporučuje osobama s osjetljivom kožom, alergijama ili otvorenim ranama. Također, ne smije se koristiti kao zamjena za medicinski tretman, već kao podrška u dogovoru s ljekarom", dodaje dr. Jovanović.
Kopriva je snažna biljka i kad je pijemo, i kad je “osjetimo na koži”. Uz pažljivo korištenje, žarenje koprivom može biti više od narodnog običaja - može postati prirodni saveznik u borbi protiv hronične boli i slabe cirkulacije.