
Rosa damascena, poznata kao damaska ruža, tradicionalno se koristi u perzijskoj i ajurvedskoj medicini, ali novija istraživanja potvrđuju njeno farmakološko djelovanje u kontekstu virusnih respiratornih infekcija poput obične prehlade.
Latice ruže bogate su flavonoidima, taninima, antocijaninima i askorbinskom kiselinom (vitamin C), koji djeluju imunomodulatorno, antioksidativno i antiseptički. Posebno su zanimljiva istraživanja koja potvrđuju antimikrobna i protuupalna svojstva eteričnih ulja i vodenih ekstrakata dobivenih iz latica.
U radu objavljenom u Iranian Journal of Basic Medical Sciences (2015), istraživači su pokazali da ekstrakt rosa damascena značajno smanjuje nivo upalnih citokina i oksidativnog stresa kod eksperimentalnih modela virusnih infekcija. Između ostalog, predstavljena je i blaga bronhodilatatorna aktivnost, što može doprinijeti ublažavanju simptoma poput začepljenog nosa i kašlja.
Imunitet iz pupoljka
"Ruža djeluje dvosmjerno – na respiratorne sluznice i na psihoneuroimunološku os”, naglasila je dr. Mahnaz Khanavi, farmaceutkinja i profesorica farmakognozije sa Univerziteta u Teheranu, koja već deceniju istražuje ljekovito djelovanje ruže u fitoterapiji.
Upotreba čaja od suhih latica, ružine vodice i infuzije u medu tradicionalno se preporučuje kod grlobolje, suhog kašlja i blage febrilnosti. Iako kliničke studije na ljudima još nedostaju u većem broju, fitokemijski profil i dosadašnji in vivo rezultati opravdavaju daljnje istraživanje ove biljke kao pomoćne terapije u ublažavanju virusnih simptoma.
“Njena sposobnost da smiri tijelo, reducira upalu i istovremeno djeluje antibakterijski čini je rijetkom biljkom s višestrukom vrijednošću u respiratornoj fitoterapiji”, zaključuje dr. John Finley, klinički herbalist sa Univerziteta u Minnesoti.