umiju biti vrlo neugodni

Bolovi u koljenima: Kako ih ublažiti i liječiti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Bolovi u koljenima: Kako ih ublažiti i liječiti
Foto: Ilustracija

Bolovi u koljenima pri kretanju su česti i mogu se javiti kod bilo koga, bez obzira na uzrast ili nivo fizičke aktivnosti.

Bolovi u koljenima – zašto se pojavljuju?

Zglob koljena je najveći i najsloženiji zglob u tijelu, povezujući butnu kost i kosti potkoljenice (tibiju), dok ga podržavaju mišići, ligamenti i tetive. Meniskusi, koji su hrskavična jastučića unutar koljena, pomažu u očuvanju pokretljivosti zgloba. Bol pri savijanju koljena može biti znak različitih problema:

1. Oštećenje hrskavice koljena – Hrskavica može biti izložena trošenju ili povredama, što uzrokuje bol prilikom kretanja.
2. Oštećenje ligamenata – Ligamenti koji stabilizuju koljeno mogu biti istegnuti ili povređeni.
3. Oštećenje tetiva – Tetive oko koljena mogu biti preopterećene ili povređene.
4. Upala periartikularnih bursa – Bursa su maleni jastučići sa tečnošću koji smanjuju trenje između kostiju i mekih tkiva.
5. Patologije drugih dijelova koljena – Problemi u drugim dijelovima zgloba takođe mogu uzrokovati bol.

Kod starijih osoba, bolovi u koljenima pri savijanju često idu zajedno s ukočenošću, otežanom pokretljivošću i otokom. Ako se bol prati crvenilom i toplinom, moguće je da je u pitanju artritis.

Povrede koljena mogu nastati uslijed:

1. Snažnog udarca – Na primjer, udarac koljenom u tvrdi predmet.
2. Neprirodnog položaja – Dugotrajno neprirodno držanje koljena može uzrokovati bol.
3. Pada – Na primjer, pad na koljeno može izazvati bol i povredu.

Ako se povreda desila, prvo što treba učiniti je staviti led na bolno mesto. Preporučuje se da se led drži na koljenu 20 minuta svakih dva sata, pazeći da ne dođe u direktan kontakt sa kožom – najbolje je umotati ga u peškir, prenosi Ljepota i Zdravlje.

Ako bol potraje, može se koristiti analgetik, ali je važno pridržavati se preporučene doze i uputstva. Takođe, treba obratiti pažnju na fizičke aktivnosti koje mogu izazvati bol i pokušati ih ograničiti. Međutim, važno je ne potpuno prestati sa fizičkom aktivnošću; umjesto toga, povećajte hodanje i razmotrite korišćenje ulošaka koji mogu pomoći u ublažavanju bola.

Ukoliko bol u koljenu postane hronična, važno je da se konsultujete sa ljekarom. Rano otkrivanje uzroka može olakšati liječenje i preventivne mjere, koje obuhvataju sveobuhvatan pristup i mogu trajati neko vrijeme.