Mjerenje plućne funkcije

Evo kako se pripremiti za spirometriju

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Evo kako se pripremiti za spirometriju
Foto: Ilustracija

Spirometrija je često korištena te nezamjenjiva tehnika za procjenu plućne funkcije, uključujući volumen pluća i brzinu protoka zraka tokom udisaja i izdisaja. Posebno je korisna u dijagnosticiranju i praćenju stanja osoba s astmom, KOPB-om i drugim plućnim bolestima.

Doktor vas može uputiti na ovaj test ako imate poteškoće s disanjem, osjećate nedostatak zraka ili imate kašalj. Spirometrija pomaže u utvrđivanju da li vaša pluća funkcionišu na očekivanom nivou i u dijagnosticiranju različitih plućnih bolesti i stanja disajnih puteva, uključujući astmu, hroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB), cističnu fibrozu ili plućnu fibrozu.

Osim toga, spirometrija može pomoći u procjeni kapaciteta pluća, promjenama tokom vremena uzrokovanim hroničnim plućnim bolestima, identificiranju ranih promjena u funkciji pluća te pomoći u donošenju odluka o liječenju. Također pomaže u otkrivanju suženja disajnih puteva, procjeni potrebe za inhalacijskim lijekovima te u prepoznavanju promjena u funkciji pluća uzrokovanih izloženošću određenim tvarima ili rizikom od respiratornih komplikacija prije operacije.

Spirometrija se može izvoditi u ordinaciji ili posebnom laboratoriju za ispitivanje plućne funkcije. Ovi testovi nisu bolni i obično se ponavljaju nekoliko puta radi tačnosti rezultata.

Kako se pripremiti za spirometriju?

Prije testiranja:

  • nosite široku odjeću koja vas neće stezati, odnosno otežavati disanje,
  • izbjegavajte obilne obroke,
  • svakako pratite upute liječnika o uzimanju lijekova, odnosno koje lijekove biste trebali normalno koristiti, a koje prije testiranja nećete uzeti,
  • nemojte pušiti najmanje šest sati prije testa te
  • barem pola sata prije testa nemojte izvoditi neku napornu vježbu.

Šta očekivati tokom testa?

Tokom spirometrije sjedit ćete uspravno. Na nos vam se stavlja kopča i dobit ćete usnik spojen na spirometrijski uređaj, odnosno spirometar. Čvrsto ćete oko njega stisnuti usne i od vas će se tražiti da udahnete što jače i dublje, a zatim izdahnete što jače i brže možete. Ovaj maksimalni napor je vrlo važan, a testiranje će se ponoviti najmanje tri puta kako bi se dobili najbolji rezultati.

Tehničar vam može dati i lijek koji će vam pomoći otvoriti disajne puteve, a zatim ponoviti test da se vidi hoće li lijek poboljšati vaše disanje.

Testiranje traje oko 30 do 45 minuta.

umorni nakon jela?

'Food koma' nije tako bezopasna

privremena nelagoda?

Šta ako tinitus ne prolazi?