Tri indikatora demencije koji se mogu primijetiti tokom razgovora
Demencija predstavlja razarajuću dijagnozu kako za samu osobu koja obolijeva, tako i za članove porodice i prijatelje. To je stanje koje prati skup simptoma koji postupno slabe funkcije mozga.
Iako su gubitak pamćenja i poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka uobičajni simptomi, postoje i drugi znakovi demencije koje često zanemarujemo. Ljekar Henk Swanepoel podijelio je neke manje poznate simptome demencije koje možete primijetiti tokom razgovora s ljudima.
Swanepoel je govorio o specifičnoj vrsti demencije poznatoj kao frontotemporalna demencija (FTD). Ovaj oblik demencije, koji utiče na ponašanje i jezik, zapravo zahvata frontalne i temporalne režnjeve mozga te često postaje vidljiv tokom socijalnih interakcija.
Prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi, frontotemporalna demencija obično počinje ranije od drugih oblika demencije, a većina dijagnoza javlja se između 45. i 65. godine života. Ovo stanje rezultira promjenama u ponašanju i jezičnim poteškoćama koje se s vremenom pogoršavaju.
Postoje čak tri znaka frontotemporalne demencije koji se mogu primijetiti tijekom razgovora, a to su: bezosjećajne ili hladne izjave, zbijanje neumjesnih šala te društvena povučenost ili osjećaj nelagode među ljudima.
"Razlog ovakvog ponašanja je taj što demencija uzrokuje nedostatak društvenog uvida ili svijesti. Često se pacijent s demencijom može neprikladno šaliti ili imati nedostatak takta, ali pacijenti također mogu biti povučeni, što može biti neuobičajeno za ih", objasnio je.
Također, Swanepoel je rekao da osoba može pokazati i neke fizičke simptome kao što su spori pokreti, inkontinencija i poteškoće s gutanjem.