Budite oprezni

Uz ove lijekove nikako ne biste trebali konzumirati kofein

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Uz ove lijekove nikako ne biste trebali konzumirati kofein
Foto: Ilustracija

Možda ste jedan od onih ljudi koji uzimaju tablete uz jutarnju šoljicu kafe ili čaja.

Međutim, određeni lijekovi možda neće biti najbolje upareni s jutarnjom šoljicom kafe, jer može umanjiti njihovu efikasnost ili čak dovesti do neugodnih nuspojava.

"Kofein može stupiti u interakciju s različitim lijekovima, potencijalno izazivajući neželjene efekte ili umanjujući efikasnost lijekova", rekla je za Jacquie Lee, službenica za sigurnost lijekova i informaciona farmaceutkinja u Numarku.

Pacijenti bi trebali održavati unos kofeina prilično stabilnim i umjerenim kako bi ublažili bilo kakve neželjene efekte ili interakcije s redovnim lijekovima.

"Ako pacijenti žele da smanje ili eliminišu kofein u svojoj ishrani, trebalo bi da zatraže savjet od svog ljekara kako bi provjerili potencijalne efekte koje to može imati na njihove redovne lijekove.

Jacquie je navela sedam lijekova koje biste trebali izbjegavati ili paziti da ih pijete uz kafu - od tableta za krvni pritisak do antibiotika i lijekova za astmu .

Efedrin
 
Efedrin je lijek koji se koristi za liječenje hipotenzije – poznatog i kao nizak krvni pritisak, kada je sila pritiska krvi na zidove arterija preniska.

Neki nazalni sprejevi za ublažavanje začepljenosti nekada su sadržavali efedrin – oni se više ne prodaju u Velikoj Britaniji, ali su još uvijek dostupni u drugim zemljama, prema Patient.info .

Jacquie je upozorila da kombiniranje lijeka s kafom može uzrokovati neželjene, a ponekad i ozbiljne nuspojave.

ADHD lijekovi

Lijekovi koji se koriste za liječenje poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) i amfetamini su oba stimulansa - klasa lijekova koji pojačavaju moždanu aktivnost.

Jacquie je upozorila da se ovi lijekovi ne miješaju s kafom, zbog rizika od pojačavanja njihovog djelovanja.
 
"Stimulansi - kao što su amfetamini ili lijekovi za ADHD - mogu pojačati efekte poput ubrzanog otkucaja srca, krvnog pritiska i anksioznosti, kada su u kombinaciji s kofeinom, koji je sam po sebi stimulans", navodi.

Lijekovi za astmu

Bronhodilatatori su vrsta lijekova koji olakšavaju disanje opuštanjem mišića u plućima i širenjem disajnih puteva.

Često se koriste za liječenje stanja poput astme ili kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), grupe stanja pluća, obično uzrokovanih pušenjem.

Kofein zapravo može djelovati kao blagi bronhodilatator.
 
"Bronhodilatatori – kao što je teofilin – uz konzumaciju napitaka koji sadrže kofein mogu povećati nivo teofilina. Slično, uklanjanje namirnica koje sadrže kofein iz prehrane može smanjiti dužinu efektivnog djelovanja svake doze teofilina", navodi.

Lijekovi protiv nesanice

Benzodiazepini su vrsta sedativnih lijekova koji smanjuju funkcije tijela i mozga. Mogu se koristiti za pomoć kod anksioznosti i nesanice, prema dobrotvornoj organizaciji za mentalno zdravlje Mind.

Klasa lijekova poznatih kao Z-lijekovi također se mogu prepisati za probleme sa spavanjem. Diazepam i zopiklon su neki uobičajeni primjeri, prema Jacquie, koja je upozorila da ih ne treba uzimati uz kafu.

"S benzodiazepinima i Z-lijekovima, čini se da kofein antagonizira sedativne - i možda anksiolitičke - efekte ovih lijekova", navela je.

Lijekovi za krvni pritisak

Beta blokatori - kao što su propranolol i atenolol - i blokatori kalcijumskih kanala, uključujući verapamil, su lijekovi koji se koriste za snižavanje visokog krvnog pritiska.

Jacquie je primijetila da oboje mogu stupiti u interakciju s kofeinom.

"Kofein se može suprotstaviti efektima beta-blokatora i povećati krvni pritisak. Nema potrebe izbjegavati umjereni unos, ali bi se činilo da je najbolje izbjegavati pretjeranu konzumaciju", navela je.

Antibiotici

Antibiotici se koriste za liječenje ili prevenciju nekih vrsta bakterijskih infekcija. Bilo bi vrijedno smanjiti unos kofeina kada uzimate uobičajenu klasu antibiotika.

"Kinolonski antibiotici - kao što je ciprofloksacin - mogu povećati efekte kofeina", objasnila je ona.

Diuretici

Konačno, Jacquie je diuretike nazvala lijekovima na koje treba paziti u kombinaciji s kafom.

Diuretici se ponekad nazivaju i "tablete za vodu" jer vas tjeraju da više piškite kako biste se riješili viška tekućine u tijelu.

"Efekti diuretika, kao što je furosemid, se pogoršavaju kada se uzimaju zajedno sa kofeinom", rekla je.