Riječ struke

Koliko vode zapravo trebamo piti?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Koliko vode zapravo trebamo piti?
Ilustracija / Pexels

Nije lako imati tijelo. To je u osnovi cijeli ekosistem za koji ste zaduženi, a da se niste prijavili za posao. 

A sada ga morate zalijevati svaki dan. Ne samo malo, već stalno. Jedna čaša vode pa još jedna i još jedna… i ide dalje. Samo stalno gutanje tekućine kao da vam život ovisi o tome (što i čini).

Ali koliko je vode zapravo dovoljno? Preporuke stručnjaka variraju, stavljaju se negdje između dva do tri litra ili osam čaša dnevno, ovisno o vašoj veličini, klimi i općenitom nivou aktivnosti (maratoncu će trebati više vode nego nekome—na primjer, nekome koji sjedi za laptopom cijeli dan).

A voda vas ne održava samo u životu na neodređen način. Reguliše temperaturu, poboljšava funkciju mozga i pomaže kod zdravlja kože. Isporučuje esencijalne hranjive tvari vašim stanicama i uklanja štetne toksine i otpad. Da, voda je zaista sve to.

Iako većina nas to zna, mnogi od nas ne vode računa o tome koliko vode tačno pijemo.

Možemo se osjećati dosadno piti vodu kada bismo jednostavno mogli piti dijetalnu kolu, i ko ima vremena da stalno ustaje da bi ponovo koristio kupaonicu kada treba ispoštovati rokove i poruke na koje treba odgovoriti.

Ali nedostaje li nam trik? Da li bi se naši životi mogli promijeniti ako bismo se samo pridržavali smjernica i povećali unos vode?

Pomislili biste da bi bilo lako: samo pijte vodu. Sve što treba da uradite je da progutate, a zatim da ponovo napunite čašu. Vaš preporučeni dnevni unos vode povezan je s veličinom vašeg tijela i nivoom aktivnosti. U suštini, nije svima potrebno osam čaša vode svakog dana.

Nekim ljudima je možda potrebno manje, dok je drugima potrebno mnogo više. Opšte pravilo je da pijete čašu vode na svaka dva kilograma tjelesne težine. Samim time, održavat ćete tijelo aktivnim i zdravim, a vaš nivo energije će se povećati.

Istraživači sa Univerziteta Aberdeen procijenili su 2022. godine da je količina vode potrebna ljudima između 1,5 i 1,8 litara dnevno, a ne preporučene dvije litre ili osam čaša.

To su učinili u saradnji sa naučnicima iz 23 različite zemlje kako bi izmjerili količinu vode koja je potrebna da bi ljudi bili hidrirani. Otkrili su da oni koji žive u toplim i vlažnim sredinama i na velikim nadmorskim visinama, kao i sportisti, trudnice i dojilje, moraju piti više vode od ostalih. Najveći prediktor o tome koliko vode je nekome potrebno je koliko energije sagorijeva. Drugim riječima, pristup koji odgovara svima nije rješenje.

Većina stručnjaka se slaže da ne treba da brinemo o tome da pijemo proizvoljnu količinu vode dnevno: naša tijela nam signaliziraju kada smo žedni, slično kao i kada smo gladni ili umorni.

Jedina zdravstvena korist od pijenja više nego što vam je potrebno, čini se, biće dodatne kalorije koje trošite češćim trčanjem u toalet.