Ishrana

Mediteranska kuhinja: Koju hranu trebamo jesti, a koju izbjegavati?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Mediteranska kuhinja: Koju hranu trebamo jesti, a koju izbjegavati?
Mediteranska hrana

Za one koji traže prehranu koja pridonosi zdravlju srca, pogodna je za dijabetes ili promiče zdravlje kostiju i zglobova, mediteranska prehrana odličan je izbor. 

Karakterizira je obilje svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica, maslinovog ulja, orašastih plodova te umjerena konzumacija ribe, mesa i mliječnih proizvoda.

Ovo je pregled namirnica koje bismo trebali jesti i izbjegavati ako slijedimo mediteransku prehranu.

Hrana koju je dozvoljeno jesti

U mediteranskoj prehrani možemo neograničeno jesti svježe voće i povrće. Također, u prehranu trebamo uključiti cjelovite žitarice, poput kvinoje i ječma. Nadalje, obilje graha, leće i graška obrocima dodaje proteine, vlakna, vitamine i minerale.

U svoje obroke također možemo dodati i orašaste plodove. Što se tiče ulja, najčešće se koristi maslinovo ulje, ali i ulje uljane repice, suncokreta, avokada, sezama, sjemenki grožđa i oraha također su dobre opcije.

Barem dva puta tjedno moramo konzumirati ribu i morske plodove. Možemo jesti i meso peradi, ali umjereno. Uz obroke možemo dodati i priloge poput jogurta i sira. Jaja su povremeno u redu, ali se ne konzumiraju redovito.

Hrana koju trebamo izbjegavati (ili ograničiti)

Važno je izbjegavati slatkiše. Iako ih ne trebamo u potpunosti izbjegavati, nije preporučljivo konzumirati ih svakodnevno. Također, prerađeno meso se rijetko konzumira. Prerađene grickalice, poput krekera s maslacem i čipsa, ne uklapaju se u mediteransku prehranu.

Dok slijedimo ovaj plan prehrane, trebali bi izbjegavati alkohol. Iako je umjereno pijenje crnog vina u redu, pretjerivanje može biti štetno. Umjesto maslaca, trebali bismo odabrati maslinovo ulje kao zdraviju alternativu.

Punomasne mliječne proizvode, poput sladoleda, trebamo ograničiti. Preporučljivo je izbjegavati i zaslađena pića, uključujući voćne sokove.

Je li mediteranska prehrana prikladna za vegane i vegetarijance?

Svakako je moguće jesti nutricionistički kompletnu vegansku mediteransku prehranu. Odabirom raznovrsne biljne hrane, biljnih mliječnih proizvoda te veganskih izvora nezasićenih masnih kiselina, vegani mogu isplanirati dobro uravnotežen jelovnik, piše US News.

Budući da su crveno meso i perad ograničeni u mediteranskoj prehrani, za vegetarijance ne bi bilo zahtjevno prilagoditi ovaj plan prehrane individualnim potrebama.

Mediteranska prehrana za osobe koje ne konzumiraju gluten

Moguće je slijediti zdravu mediteransku dijetu bez glutena. Glavni cilj bio bi odabrati žitarice bez glutena bogate vlaknima, kao što su kvinoja i divlja riža.

Grah, leća, orašasti plodovi, sjemenke, voće i povrće konzumirani u obilnim količinama također će povećati unos vlakana.

(Cuvajzdravlje.ba / Index)