Svi strahovi su povezani sa strahom od smrti, jer je to ključno egstencijalno pitanje. Iz njega se razvijaju svi drugi strahovi koji najčešće prerastaju u fobije.
Pojedini se plaše neuspjeha, drugi uspjeha, a najčešći su strahovi od: zmija, buba, visine, zatvorenog prostora, mraka, javnog nastupa...
Da li je prisustvo straha uvijek pouzdani pokazatelj da smo u opasnosti? Kako se prevazilazi strah, a kako fobija kao i o mnogim drugim pitanjima govorila je doktorica Tatjana Vlašković Jovićević, psihijatar i psihoterapeut.
Ona je najpre istakla koja je razlika između straha i fobije, piše B92.
"Strah je naše urođeno osjećanje, koje nas, na neki način čuva od nekih opasnih situacija, ali kada taj strah postane iracionalan, pretjeran, onda može da ode do nivoa fobije. Tada možemo i da izbjegavamo neku situaciju, objekat, biće... Zavisi šta je u pitanju. Zato što ga se toliko plašimo da mislimo da je opasno po naš život", priča doktorica i osvrće se na metode liječenja.
"Jedan od zvaničnih načina fobija jeste hipnoza, ali prije toga postoje mnogi načini kao što je kognitivno-bihevioralna, zatim postepeno izlaganje uzroku fobije i drugi.
Mnoge fobije mogu biti problem za normalno funkcionisanje, kao što je recimo fobija od zatvorenog prostora, javnog nastupa... Tada moramo da to rješavamo, ali postepeno", priča ona i skreće pažnju da bi trebalo potražiti pomoć onda kada nam strah odnosno fobija ometa normalno funcionisanje.