dugoročne posljedice

Stres i trauma mogu promijeniti vaš DNK, ali i gene vaših potomaka

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Stres i trauma mogu promijeniti vaš DNK, ali i gene vaših potomaka
Foto: Freepik

Trauma, bilo da je fizička, emocionalna ili mentalna, ima dugoročne posljedice koje mogu trajati mnogo duže od trenutnog utjecaja na pojedinca.

Iako su kratkoročne posljedice traume već dobro dokumentirane, uključujući glavobolje, poremećaje u apetitu, anksioznost i probleme s koncentracijom, nova istraživanja pokazuju da trauma može utjecati na nešto mnogo dublje – na vaš DNK, ali i na gene vaše djece i unuka.

Koncept međugeneracijske traume nije nov. Poznato je da iskustva traume mogu značajno povećati rizik od mentalnih poremećaja, poput depresije i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), i to ne samo za osobe koje su izravno pogođene traumom, već i za njihove potomke.

Nedavno istraživanje, koje je analiziralo DNK 48 sirijskih obitelji kroz tri generacije, pružilo je snažan dokaz da trauma može ostaviti "epigenetske ožiljke" na DNK, koji mogu biti preneseni na naredne generacije.

Nauka o epigenetici

Epigenetika se bavi proučavanjem promjena u genima koje ne mijenjaju samu DNK sekvencu, ali utječu na to kako se ti geni izražavaju. Ove promjene mogu biti izazvane različitim faktorima, uključujući stres i traumatska iskustva. Istraživači su proučavali metilaciju DNK, proces u kojem se dodaju male kemijske oznake koje utječu na ekspresiju gena.

U studiji su se analizirali uzorci DNK od 45 djece, 37 starije djece, 47 majki i dvije bake koje su preživjele nasilne sukobe u Siriji. Sudionici studije su došli iz obitelji koje su bile izravno pogođene ratom, kao i iz onih koje su migrirale prije nego što su sukobi počeli. Ovi uzorci su pokazali da su postojale značajne promjene u ekspresiji gena, a ove promjene bile su prisutne kod djece i unuka osoba koje su bile izložene nasilju, čak i kada nisu same izravno sudjelovale u nasilju.

Posljedice na zdravlje i starenje

Studija je otkrila da su ljudi koji su bili izloženi nasilju dok su još bili u materici, pokazivali znakove ubrzanog starenja na staničnoj razini. Iako znanstvenici još nisu sigurni kako će ovo utjecati na njihov dugoročni fizički i mentalni zdravlje, ovo istraživanje otkriva dubok utjecaj traume na biološke procese.

Među generacijama

Iako mnogi ne prepoznaju odmah povezanost između trauma prošlih generacija i problema u suvremenom društvu, istraživanje ukazuje na to da se stres i trauma mogu prenositi kroz generacije. To može pomoći u objašnjenju dubokih, neprekinutih ciklusa siromaštva, nasilja i zlostavljanja u mnogim društvima širom svijeta.

Autori istraživanja naglašavaju potrebu za daljnjim proučavanjem ovog fenomena, kako bi se bolje razumjeli dugoročni efekti nasilja i stresnih situacija, uključujući nasilje u obitelji, ratne traume i seksualno nasilje.

Važnost empatične reakcije

Razumijevanje međugeneracijske traume može potaknuti širu empatiju prema žrtvama nasilja i možda doprinijeti stvaranju učinkovitijih politika koje se bave posljedicama traume. Kako ističu istraživači, važno je da donositelji odluka obrate više pažnje na ove probleme, kako bi se prekinuli ciklusi koji traju desetljećima.

U ovom kontekstu, razumijevanje kako trauma utječe na naš DNK i kako se prenosi na sljedeće generacije može biti ključ u borbi protiv globalnih problema kao što su siromaštvo i nasilje.