zdravi razlozi

Šetnja nakon večere: Kako utječe na šećer u krvi, metabolizam i raspoloženje?

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Šetnja nakon večere: Kako utječe na šećer u krvi, metabolizam i raspoloženje?
Foto: Ilustracija

Za mnoge, večera je najobilniji obrok u danu, a često i onaj koji izazove osjećaj sitosti i nelagode. I dok je odmor nakon obroka prirodan, stručnjaci preporučuju da se umjesto toga odlučite za laganu šetnju.

Ova navika može donijeti mnoge zdravstvene koristi, a evo tri najvažnija razloga zašto bi trebalo da je usvojite:

Pomaže u kontroli šećera u krvi

Obilni obroci, naročito oni bogati ugljenim hidratima (kao što su hljeb, krompir ili pirinač), mogu uzrokovati nagli porast nivoa šećera u krvi. Šetnja nakon obroka pomaže u njegovoj bržoj apsorpciji i može smanjiti nivo glukoze za čak 12%. Redovno hodanje nakon večere može smanjiti rizik od razvoja dijabetesa i pomoći u održavanju ravnoteže u organizmu.

Poboljšava metabolizam

Nakon što jedemo, naš metabolizam se aktivira, a proces varenja zahtijeva dodatnu energiju. Lagana šetnja može blago ubrzati ovaj proces, jer pokreće tijelo da potroši više kalorija. Kombinacija termičkog efekta hrane i kretanja uzrokuje dodatni podsticaj metabolizmu, čime se pomaže tijelu da efikasnije sagoreva kalorije.

Podiže raspoloženje

Fizička aktivnost, čak i ona lagana, poput šetnje, povisuje nivo endorfina, hormona sreće. Endorfini su odgovorni za poboljšanje raspoloženja i smanjenje stresa. Redovne šetnje nakon večere mogu vam pomoći da se osjećate opuštenije i srećnije, a na duže staze mogu imati značajan pozitivan uticaj na mentalno zdravlje.

Započnite sa 15 do 20 minuta šetnje nakon večere, da biste dali dovoljno vremena za početak varenja. Ova mala promjena u svakodnevnim navikama može imati dugoročne zdravstvene koristi, a uz to će šetnja postati prijatna rutina na koju ćete se veseliti, gotovo jednako kao i samoj večeri.