
Fizička aktivnost ima ključnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, koje su vodeći uzrok smrtnosti u starijoj populaciji.
Za osobe starije od 65 godina, izbor odgovarajuće rekreacije može značajno uticati na kvalitet života, smanjiti rizik od srčanih oboljenja, te poboljšati funkcionalnu sposobnost.
Optimalne aktivnosti za zdravo srce
Aerobne vježbe niskog do umjerenog intenziteta, kao što su hodanje, plivanje i vožnja bicikla, najčešće se preporučuju zbog njihove sigurnosti i efikasnosti u poboljšanju srčane funkcije.
Istraživanje objavljeno u Journal of the American College of Cardiology (2021) potvrđuje da redovno hodanje 30 minuta dnevno, pet puta sedmično, značajno smanjuje rizik od infarkta i moždanog udara kod starijih osoba.
Plivanje dodatno poboljšava plućnu funkciju i smanjuje opterećenje zglobova, što je od velike važnosti kod osteoartritisa i drugih degenerativnih bolesti. Preporuke American Heart Association (2020) naglašavaju da kombinacija aerobnih vježbi i vježbi snage doprinosi očuvanju mišićne mase i metabolizma.
Vježbe ravnoteže i istezanja, poput tai chija i joge, dokazano smanjuju rizik od padova i poboljšavaju kognitivne funkcije, što indirektno podržava kardiovaskularno zdravlje.
Važno je da program vježbanja bude prilagođen individualnim sposobnostima i medicinskim stanjima.
Preporučuje se konsultacija s ljekarom prije započinjanja nove fizičke aktivnosti.