Savjeti psihologa: Kako pomoći djeci u suočavanju s anksioznošću
Anksioznost kod djece i tinejdžera može biti izazov kako za njih same, tako i za njihove roditelje. Ipak, postoje efikasni načini kako im pomoći da se osjećaju smirenije i sigurnije.
Psiholog i terapeut Jeffrey Bernstein podijelio je tri jednostavna, ali efektivna savjeta koji mogu pomoći u smanjenju tjeskobe kod mladih.
Izbjegavajte etiketiranje djeteta kao "anksioznog"
Jedan od ključnih savjeta koji Bernstein izdvaja je da roditelji izbjegavaju označavanje svog djeteta kao "anksiozno dijete".
"Ako djetetu ili tinejdžeru dodijelite ovu etiketu, oni će se početi poistovjećivati s njom", upozorava Bernstein.
Umjesto toga, roditelji bi trebali razmišljati o alternativama poput: "Moje dijete ima sklonost prema tjeskobi i radimo na tome".
Ovakav pristup pomaže smanjenju roditeljske anksioznosti i stvara pozitivni model ponašanja koji djeca mogu slijediti.
Duboko disanje
Jedan od alata za smanjenje anksioznosti svakako je i duboko disanje. Bernstein savjetuje roditeljima da potiču svoju djecu na isto.
"Nemoguće je biti istovremeno zabrinut i opušten", ističe psiholog, sugerišući pritom korištenje disanja stomakom, umjesto plitkog disanja koje često prati stres.
Obratite pažnju na iracionalne misli
Važno je da roditelji pomno prate način razmišljanja svog djeteta, posebno kada ono iznosi iracionalne izjave poput: "Moja budućnost je uništena" ili "Nikad neću biti simpatičan".
"Takve misli vode do povećanja anksioznosti jer djeca često preuveličavaju situacije", objašnjava Bernstein.
Za mlađu djecu, roditelji mogu koristiti vizuelne primjere, poput slike poluprazne ili polupune čaše, kako bi im pomogli razumjeti kako negativna razmišljanja mogu povećati stres.
Za ozbiljnije oblike tjeskobe, Bernstein preporučuje konsultacije s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom.