Bol u grlu koja ne prolazi: Simptomi koji mogu ukazivati na ozbiljne bolesti
Bol u grlu, poznata kao faringitis, može imati različite uzroke, a ponekad je simptom ozbiljnijih zdravstvenih stanja.
Ako se bol u grlu javlja redovno ili traje duže od nekoliko dana, važno je obratiti pažnju na simptome i razmotriti mogućnost posjete ljekaru.
Grlobolja može biti uzrokovana različitim faktorima, među kojima su najčešći virusne i bakterijske infekcije, ekološki iritanti te problemi sa želucem.
Virusne infekcije poput tonzilitisa, gripe, COVID-19-a i mononukleoze često uzrokuju bol u grlu, a uz to mogu biti prisutni i drugi simptomi poput groznice, začepljenog nosa i umora. S druge strane, bakterijske infekcije, poput streptokokne upale grla, mogu izazvati ozbiljnije simptome, uključujući crvenilo, otečene krajnike i bolove prilikom gutanja.
Osim infekcija, bol u grlu može biti uzrokovana i spolno prenosivim bolestima, gljivičnim infekcijama, te refluksom želučane kiseline (GERB). Ekološki faktori poput alergija, pušenja i zagađenog zraka također mogu pridonijeti iritaciji grla.
Rjeđi, ali ozbiljniji uzroci
Iako rjeđe, hronična bol u grlu može biti simptom ozbiljnijih stanja, kao što su tumori u grlu ili vratu.
Važno je na vrijeme obratiti pažnju na ove simptome kako bi se na vrijeme dijagnostifikovali potencijalno ozbiljni problemi.
Kada posjetiti ljekara?
Ako bol u grlu traje duže od sedam dana, uzrokuje poteškoće s gutanjem, disanjem ili otvaranjem usta, ili ako je popraćena groznicom, preporučuje se posjeta ljekaru. Također, ako bol traje više od 12 sedmica, nužno je posjetiti stručnjaka kako bi se isključila ozbiljna stanja poput raka.
Liječenje grlobolje ovisi o njenom uzroku. U slučaju virusnih infekcija poput gripe ili COVID-19-a, liječenje može uključivati antivirusne lijekove, dok bakterijske infekcije zahtijevaju antibiotike. Ako je uzrok GERB, liječenje može uključivati promjene u prehrambenim navikama i upotrebu lijekova za smanjenje želučane kiseline.
Za alergije se preporučuju antihistaminici ili kortikosteroidni sprejevi, dok se kod lakših oblika bolova mogu koristiti kućni lijekovi poput grgljanja slane vode, konzumacije toplih napitaka s medom ili korištenja ovlaživača zraka.
Pravovremenim savjetovanjem s ljekarom, moguće je spriječiti razvoj komplikacija i osigurati pravovremeno liječenje.