
Podcijenjeni simptom koji ukazuje na sistemsku bolest.
Dijabetes melitus tipa 2 često se razvija neprimjetno, a bol u kostima sve se češće prepoznaje kao jedan od ranih, nespecifičnih simptoma. Većina pacijenata bol u koštanom sistemu pripisuje mehaničkim ili reumatskim uzrocima, ali novija istraživanja potvrđuju da hiperglikemija direktno utiče na strukturu i funkciju kostiju.
Dijabetička osteopatija
Prema studiji objavljenoj u časopisu Bone (2020), osobe s nekontrolisanim dijabetesom imaju značajno viši rizik od smanjene mineralne gustoće kostiju, mikrofraktura i difuzne koštane boli.
Dugotrajna hiperglikemija narušava homeostazu osteoblasta i osteoklasta, uzrokujući takozvanu dijabetičku osteopatiju.
Endokrinologinja dr. Meryl LeBoff s Harvard Medical School navodi kako "visok šećer u krvi potiče glikaciju kolagena u kostima, čime se kosti čine krhkijima i podložnijima mikrooštećenjima – što može izazvati stalnu, difuznu bol.“
Uz to, dijabetes utiče na nervni sistem, pa se bol u kostima može javiti i kao posljedica dijabetičke periferne neuropatije, posebno ako su zahvaćeni duboki somatski živci koji inerviraju periost.
Studija iz The Lancet Diabetes & Endocrinology (2018) ističe da su pacijenti s novodijagnosticiranim dijabetesom 2,5 puta češće prijavljivali bol u donjem dijelu leđa i zglobovima u poređenju s osobama bez dijabetesa, čak i nakon prilagodbe za BMI i dob.
Kod pacijenata koji uz bol u kostima imaju i simptome poput pojačane žeđi, učestalog mokrenja, zamućenog vida, umora ili neobjašnjenog gubitka težine, neophodno je provjeriti glikemijske parametre (nivo glukoze u krvi, HbA1c).
Ortopedi i reumatolozi sve češće ukazuju na potrebu međudisciplinarnog pristupa.