Dr. Amir Ahmetović: 'Pretjerano sjedenje može dovesti do stepena invaliditeta'

Ortopedski problemi danas pogađaju sve uzraste, a brz način života, previše sjedenja i premalo kretanja samo povećavaju rizik od povreda i degenerativnih bolesti.
O svemu ovome razgovarali smo sa prim. mr. sci. dr. Amirom Ahmetovićem, ortopedom sa Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo, koji je podijelio s nama ključne savjete o prevenciji povreda, zdravlju kostiju i zglobova te načinu života koji može spriječiti ili usporiti razvoj mnogih problema.
Iako ortopedski problemi mogu biti izazovni, dr. Ahmetović nas podsjeća da su prevencija, zdrav način života i pravilna fizička aktivnost ključni za očuvanje zdravlja kostiju i zglobova. Pravilno postavljanje ciljeva, uravnotežena ishrana i pravovremena reakcija na simptome mogu značajno poboljšati kvalitetu života i usporiti razvoj ozbiljnih problema.
Čuvajzdravlje.ba: Koji su najčešći ortopedski problemi s kojima se pacijenti javljaju?
Dr. Ahmetović: Kada se radi o tegobama, ako izuzmemo traumatizam, najčešće se javljaju radi tegoba u zglobovima koje obzirom na dob mogu biti različito uvjetovane. Kod starijih uglavnom se radi o degenerativnim promjenama (artroza zglobova) dok kod srednje životne dobi uglavnom pretjeranom aktivnošću pri kojoj kao posljedicu mogu imati kako artropatije tako i određene povrede mišićno-zglobnih struktura, posebno velikih zglobova kao što su rame i koljena.
Čuvajzdravlje.ba: Koliko je važna preventiva u očuvanju zdravlja kostiju i zglobova i šta preporučujete pacijentima?
Dr. Ahmetović: Što se tiče preventive u očuvanju lokomotornog aparata prvenstveno se odnosi na preporuke za održanje fizičke kondicije kroz razne aktivnosti bilo sportske ili rekreativne uz napomenu da budu primjerene dobi, konstituciji i afinitetu čime ne samo da pomažu vlastitom zdravlju u širem smislu prevencije drugih oboljenja savremenog čovjeka (povišen krvni pritisak i cirkulatorni problemi, šećerna bolest i druge) već podižu vlastiti osjećaj zadovoljstva i sreće čime preveniraju druge, psihološke probleme koje današnji brzi način življenja i stresa producira na osobu.
Čuvajzdravlje.ba: Kako dugotrajno sjedenje i moderan način života utječu na kičmu i zglobove?
Dr. Ahmetović: Savremeni način života posebno u djelatnostima koje uključuju sjedenje, bilo da se radi o kancelarijskom poslu ili o dugotrajnom putovanju motornim vozilima ostavljaju svoj negativan utjecaj na lokomotorni sistem najčešće u predijelu donjeg segmenta kralježnice u smislu ranijeg razvoja degenerativnih spondilartrotskih promjena i uz njih udruženih diskopatija koje mogu za posljedicu imati znatno ograničenje svakodnevnih aktivnosti u stanjima kada imamo neurološku simptomatologiju ishijalgiju, zategnutosti mišića leđa te ograničenje kretnji koje u konačnici rezultiraju određenim stepenom invaliditeta.
Čuvajzdravlje.ba: Koje su najčešće greške koje ljudi prave prilikom vježbanja i kako ih izbjeći da ne bi došlo do povreda?
Dr. Ahmetović: Svaka aktivnost, pa tako i vježba, morala bi biti isplanirana, početno laganijeg intenziteta a zatim sa stjecanjem kondicije mišića i zglobova, postepeno pojačavati intenzitet istih kao i proširivati karakter prema osobnom afinitetu. Ekstenzivnošću vježbi u ranoj fazi kada organizam još nije pripremljen rizikujemo nastanak povreda koje bi nas mogle na kraći ili duži period onemogućiti u nastavku vježbanja, a u ekstremnim situacijama i trajnijeg karaktera.
Čuvajzdravlje.ba: Koliko genetika igra ulogu u ortopedskim problemima, a koliko loše navike i stil života?
Dr. Ahmetović: Genetski kod je ključ svega i on nosi kako svoje dobre tako i neke ne baš poželjne probleme ali u današnjem užurbanom svijetu i okolini koja utječe na naše zdravlje zasigurno vanjski utjecaji daleko premašuju u tom lošem omjeru vezano za zdravlje čovjeka,kako fizičko tako i mentalno.
Čuvajzdravlje.ba: Kako promjena ishrane može doprinijeti zdravlju kostiju i zglobova?
Dr. Ahmetović: Kost je organ koji ima svoju organsku i anorgansku (mineralnu) komponentu te se od momenta začeća preko rasta i razvoja pa potom i života nalazi u mjeni prema opterećenjima kojima je podvrgnuta. Za zdrave kosti ali nema samo kosti već i sve druge komponente lokomotornog sistema zglobove, tetive i mišiće neophodna je pored redovne svakodnevne aktivnosti i zdrava prehrana koja uključuje raznovrsnost prije nego li količinu (mlijeko i mliječni proizvodi, povrće i voće, meso te ribu. Naravno obzirom na današnje cijene nije jednostavno ispuniti, sve ali svakako raznovrsnost bi bila poželjna.
Čuvajzdravlje.ba: Kako nošenje neodgovarajuće obuće utječe na kičmu i zglobove i koje cipele preporučujete?
Dr. Ahmetović: Za pravilno kretanje i funkciju lokomotornog sistema svakako je od izuzetne važnosti odabrati i nositi kvalitetnu obuću obzirom da proprioceptivno kod oslonca na stopalo tokom hoda dobivamo impulse koliko dug ili zahtijevan treba biti iskorak te kako kontrolirati ravnotežu tijela pri tome,bilo da normalno hodamo, trčimo, penjemo se ili spuštamo niz stepenice ili strminu. Za obuću jer bitno da odgovara stopalu, oblikom i veličinom kao i da omogućava perspiraciju kože, a ukoliko se aktivnost odbija na specifičnim površinama, voda ili planina, da budu vodonepropusne odnosno dostatno čvrste kako ne bi došlo do povreda izazvanih okolnim stijenama ili kamenjem.
Čuvajzdravlje.ba: Kako se ortopedski problemi razlikuju kod različitih starosnih grupa – od djece do starijih osoba?
Dr. Ahmetović: Naravno da postoje bitne razlike u problemima prema životnoj dobi, kod djece je ključno da roditelji prepoznaju ga te na vrijeme dovedu dijete jer mnogi su riješivi tokom rasta i razvoja dok kod srednje životne dobi najveći problem su okolnosti zbog kojih pacijenti "ne stignu" doći na pregled prije no on postsne zaista izražen pri čemu je uvijek lakše spriječiti nego liječiti. Starija životna dob sama po sebi nosi breme i teret svega što prođemo u životu uz genetiku svaki svoj problem iznosi na osebujan način i traži pomoć koja najčešće zahtijeva promjenu zglobova ugradnjom endoproteza koje onogućuju nastavak aktivnosti i u poznim godinama.