Studija otkrila broj koraka koji smanjuje rizik od smrti uzrokovanih bolestima srca
Većina je čula da bismo za bolje zdravlje trebali hodati 10.000 koraka dnevno, a taj je cilj postao uobičajen zahvaljujući popularnim aplikacijama i pametnim satovima. I dok je istina da je kretanje korisno, nova istraživanja pokazuju da ta čarobna brojka možda nije nužna.
Prema analizi objavljenoj 2023. u European Journal of Preventive Cardiology, istraživači su proučili 17 ranijih studija s više od 200.000 učesnika i došli do zanimljivog zaključka: već sa samo 2337 koraka dnevno, rizik od smrtnosti zbog kardiovaskularnih bolesti počinje opadati.
Za dodatnu korist, 3867 koraka dnevno smanjuje rizik od smrtnosti iz svih uzroka. Istraživači su primijetili i da dodatnih hiljadu koraka dnevno smanjuje rizik od smrtnosti za 15 posto.
Za osobe starije od 60 godina najviše koristi zabilježeno je između 6000 i 10.000 koraka dnevno. Kod mlađih osoba broj koraka koji je pokazao najveće poboljšanje kretao se između 7000 i 13.000 dnevno.
Druga istraživanja također naglašavaju važnost tempa hodanja. Prema studiji objavljenoj 2022. u časopisu JAMA Internal Medicine, hodanje do 10.000 koraka dnevno smanjuje rizik od smrtnosti, pojave raka i kardiovaskularnih bolesti. No, zaključeno je i da brže hodanje može donijeti dodatne zdravstvene benefite.
Brže hodanje, prema istraživanjima, može dodatno smanjiti rizik od pojave bolesti srca i krvnih žila te smanjiti rizik od smrtnosti.
Naime, hodanje bržim tempom pojačava rad srca i potiče cirkulaciju, što pomaže jačanju kardiovaskularnog sistema. To također može pomoći u snižavanju krvnog tlaka i razine holesterola te poboljšati osjetljivost na inzulin, što pridonosi smanjenju rizika od dijabetesa tipa 2, prenosi Index.