savjetnici za prehranu

Tri vrste hrane koje štete zdravlju crijeva

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Tri vrste hrane koje štete zdravlju crijeva
FOTO: Freepik

Prehrambene namirnice u ostavi osnovni su proizvodi u većini domova, jer nude praktičnost i dug rok trajanja. Te namirnice uključuju konzervisane proizvode, žitarice, grickalice, umake i prerađene žitarice koje olakšavaju pripremu obroka i užine.

Međutim, mnogi od ovih popularnih proizvoda za ostavu sadrže sastojke koji mogu narušiti ravnotežu crijevnih bakterija, dovesti do upala, pa čak i debljanja.

Nutricionistice i dijetetičarke, Trista Best i Adrienne Raimo, te savjetnica za prehranu, Joann Wen, upozorile su na tri vrste hrane koje štete zdravlju crijeva i liniji.

1. Čips od krompira

Čips od krompira prolazi kroz obimnu obradu, uključujući rezanje, prženje i začinjavanje. Ovaj proces uklanja mnoge prirodne hranjive tvari iz krompira i dodaje nezdrave sastojke. Čips je, također, bogat solju, što doprinosi visokom nivou natrija. Nadalje, ulja koja se koriste za prženje čipsa bogata su nezdravim trans-masnim kiselinama i omega-6 masnim kiselinama, koje mogu poticati upalu u tijelu.

Umaci i dodaci također se često poslužuju uz čips, što dodatno doprinosi njegovoj nezdravoj prirodi.

"Čips od krumpira tradicionalno se prerađuje i prži uz dodavanje natrija ili umjetnih aroma. Potrošači također mogu koristiti masne umake ili sireve u kombinaciji s ovom grickalicom, ne pazeći na količinu", kaže Best za SheFinds.

2. Slatkiši

Nema sumnje da su slatkiši jedna od najnezdravijih kategorija hrane i važno je imati na umu koliko štetni mogu biti za tijelo. Među ostalim zdravstvenim rizicima, Raimo napominje da pretjerana konzumacija slatkiša može dovesti do inzulinske rezistencije i usporavanja metabolizma, a posebno ističe gumene bombone s kiselkastim okusom i čokoladice kao neke od najgorih opcija.

"Osim šećera, umjetnih aroma i boja, slatkiši nemaju masti ni proteina koji bi usporili brzinu ulaska velikih količina šećera u krvotok. Tijelo tada pokušava lučiti inzulin kako bi vratilo nivo šećera u krvi u normalu, usmjeravajući šećer prema mišićima, mozgu i jetri. S vremenom tijelo može proizvoditi manje inzulina ili stanice postaju manje osjetljive na hormon", objasnila je Raimo.

3. Keksi

Keksi, iako nesumnjivo ukusni, često se povezuju s debljanjem zbog visokog udjela rafiniranih šećera, nezdravih masti i rafiniranih brašna. Ove slatke poslastice imaju veliku kalorijsku vrijednost, a nagli priljev šećera može uzrokovati povišenje nivoa šećera u krvi, što pokreće reakciju inzulina i potiče skladištenje masti. Iako su vrlo ukusni, nedostaje im hranjiva vrijednost, a mnogi keksi ne daju osjećaj sitosti, što može dovesti do prekomjerne konzumacije.

"Keksi su često puni šećera i bijelog brašna, što može izazvati nagli skok šećera u krvi i dovesti do skladištenja masnoća u području trbuha", zaključuje Wen, prenosi Index.hr.