Desert je neodoljiv način zaokruživanja obroka, no mnoge slastice mogu nepovoljno utjecati na probavu.
Previše šećera ili neprikladne namirnice mogu narušiti ravnotežu crijevne mikrobiote, što vodi do probavnih tegoba.
Nutricionistica Amanda Sauceda za Newsweek navela je jogurt i voće kao "ultimativnu kombinaciju" za ukusnu i zdravu poslasticu. Objašnjava kako ove dvije namirnice ne zadovoljavaju samo želju za desertom, već i hrane crijevnu mikrobiotu.
Kako odabrati jogurt s malo dodanih šećera?
Sauceda preporučuje eksperimentiranje s različitim brendovima i vrstama jogurta kako biste pronašli onaj koji vam najviše odgovara. "Isprobajte nekoliko različitih jogurta od vanilije, svaki će imati drugačiji okus", kaže. Ona preferira jogurte guste teksture poput grčkog jogurta ili skyra, a za dodatni okus predlaže punomasne jogurte, iako nisu idealni za prehrane bazirane na niskom udjelu masnoća, piše Index.hr.
Uloga voća u zdravlju crijeva
Bobičasto voće, poput borovnica, ima posebne prednosti za crijeva: jača crijevnu stijenku, smanjuje upalu i podržava ravnotežu mikrobiote. "Bobice su bogate vlaknima i antioksidansima, a borovnice su mi omiljene zbog njihovih učinaka na crijevnu barijeru i upale", kaže Sauceda.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prirodni šećeri u voću i mlijeku ne broje se u dnevni unos šećera zbog prisutnih vlakana. Sauceda preporučuje biranje jogurta bez dodanih šećera ili s manje od 10 grama po porciji.
Možete li jesti jogurt i voće svaki dan?
Studije pokazuju da redovna konzumacija jogurta podržava zdravlje crijeva, reguliše apetit i održava tjelesnu težinu.
"Jogurt i voće su odlični kao doručak, međuobrok ili desert", kaže Sauceda te predlaže dodatak maslaca od kikirikija ili čokoladnih mrvica za slađu verziju.