Manje od 4 sata sna ima posljedice kao 0.08 promila alkohola u krvi

Istraživanja u području neuronauke i psihologije spavanja pokazuju alarmantne posljedice ekstremnog nedostatka sna na ljudsko tijelo i um.
Studije sugerišu da spavanje manje od četiri sata može imati ozbiljan uticaj na sposobnost koncentracije, koordinaciju, reakcije i kognitivne funkcije, uporediv s uticajem alkohola u krvi.
Prema studiji koju je proveo Sleep Research Society, već samo 2-3 sata sna manje od preporučenih 7-9 sati imaju uticaj sličan onom koji izaziva alkohol u krvi u količini od 0.08%, što je zakonska granica za alkoholiziranost u mnogim zemljama.
Slična istraživanja provedena su na University of Pennsylvania, gdje su istraživači zaključili da hronični nedostatak sna smanjuje sposobnost donošenja odluka, smanjuje opću produktivnost i povećava rizik od nesreća i grešaka u radu.
Kako nedostatak sna utiče na mozak?
Tijelo, kada ne spava dovoljno, nije u mogućnosti potpuno obnoviti mentalne i fizičke resurse, što uzrokuje oslabljenu pažnju i slabe motoričke funkcije. Što se tiče mozga, pretrpanost i umor koji nastaju zbog nedostatka sna utiču na prefrontalni korteks, koji je ključan za donošenje odluka, planiranje i kontrolu impulsa.
Prema studiji objavljenoj u Journal of Neuroscience, područje mozga odgovorno za prosuđivanje postaje značajno slabije funkcionalno, slično efektima alkohola na iste kognitivne procese.
Hronični nedostatak sna također je povezan s brojnim ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, smanjenje imuniteta i povećanje stresa.