mentalno zdravlje

Ovih nekoliko radnih navika polako ali sigurno vas vode prema depresiji

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Ovih nekoliko radnih navika polako ali sigurno vas vode prema depresiji
FOTO: Ilustracija

Depresija je mentalno zdravstveno stanje koje se može očitovati kao vidljiva tuga i iscrpljenost, ali se često može pojaviti i na načine koje ne bismo očekivali.

Trajni osjećaj beznađa, smanjeni užitak u aktivnostima, gubitak ili dobivanje na težini, poremećaji spavanja, umor, osjećaj bezvrijednosti ili poteškoće s koncentracijom simptomi su depresije, otkriva psiholog Ryan Howes.

Garcia, Howes i socijalna radnica Alicia Velez naveli su pet radnih navika koje su uobičajeni znakovi prikrivene depresije.

Gubite motivaciju ili interes za posao u kojem ste uživali – postoji razlika između jednokratnog dosadnog zadatka i zabrinjavajućeg obrasca apatije. Garcia savjetuje da pokušamo primijetiti promjene u tome kako se osjećamo u vezi s poslom koji nam je prije predstavljao zadovoljstvo, prenosi chill.hr

“Možda ćete primijetiti da samo buljite u svoj ekran, pretvarate se da ste zauzeti ili radite sve osim onoga što trebate”, objasnila je.

Imate ispade bijesa na poslu – “Depresija vas može učiniti razdražljivima”, upozorava Garcia. Ako nas svaka mala smetnja ometa na poslu, to bi mogao biti signal da dublje istražimo uzrok. Osobe s depresijom suočavaju se sa simptomima otvorene ili potisnute ljutnje te mogu svoje kolege učiniti metom svog bijesa.

Izbjegavate kolege s posla – način na koji komuniciramo sa suradnicima na poslu može nam pomoći da shvatimo je li u pitanju samo loš dan ili nešto ozbiljnije. Velez ističe da su povlačenje od kolega i izolacija dva česta znaka depresije.

“Ovo može izgledati kao da je netko tko je prije aktivno sudjelovao na sastancima, sada tiši, sjedi u stražnjem dijelu sobe ili čak u potpunosti propušta sastanak. Možda zaposlenik više ne sudjeluje u radnjama izvan radnog mjesta ili radnim satima nakon posla. On ili ona mogli bi pronaći načine da izbjegnu interakciju s kolegama ili menadžerima”, objasnila je.

U ekstremnim primjerima, osoba koja pokazuje ovakva ponašanja može imati problema na poslu i biti u opasnosti od gubitka posla, što također može rezultirati ciklusom srama i krivnje, napominje Velez.

Radite više nego inače kako biste izbjegli odlazak kući – depresija za svakoga može izgledati drugačije. Neki suradnici možda nikada neće pogoditi da se borimo s depresijom jer još uvijek funkcioniramo kao vrijedan, pouzdan zaposlenik.

“Za uspješne profesionalce koji su karijeru izgradili zahvaljujući postignućima i priznanjima na poslu, depresija bi mogla izgledati aktivnije”, ističe socijalna radnica Alicia Velez. Tvrdi da pohvale i priznanja na poslu pomažu takvim ljudima da se osjećaju bolje.

Stalno propuštate rokove i sastanke – ako predaja posla na vrijeme ili čak dolazak na posao postaju svakodnevna borba, to također može biti simptom depresije, kaže Howes.

“Poznavao sam nekoga tko je uživao u svom poslu, bio je aktivno uključen u svoje projekte i imao je puno kontakta sa svojim suradnicima. Kad je postao depresivan, počeo je kasniti na posao. Osim toga, kasnio je s rokovima, prestao je ići na ručkove s kolegama i postao je vrlo kritičan prema sebi i kolegama”, podijelio je psiholog.

Kaže da su sve te promjene primijetili njegovi kolege i šefovi koji su mu se obratili i potaknuli ga da potraži pomoć. Srećom, jest, a kombinacijom promjene prehrane i spavanja, početka terapije i dobivanja recepta za antidepresiv, osjećao se bolje u roku od nekoliko mjeseci.