fizička aktivnost

Kako početi trčati i održati motivaciju: Kompletan vodič za početnike

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kako početi trčati i održati motivaciju: Kompletan vodič za početnike
FOTO: Ilustracija

Trčanje je jedan od najpristupačnijih i najpopularnijih oblika tjelovježbe. Ta je aktivnost postala omiljena zbog svoje jednostavnosti, zdravstvenih benefita i činjenice da nevjerojatno dobro čisti um i misli od svega što nam ne treba.

No mnogi se pitaju kako početi trčati, osobito ako nemaju baš kondicije. Onima koji nikad ne trče teško se natjerati na tu aktivnost, no imamo baš sve potrebne informacije koje su potrebne onima koji žele započeti svoju trkačku avanturu.

Zašto početi trčati?

Trčanje ima brojne zdravstvene koristi. Prema istraživanjima, redovito trčanje može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, visokog krvnog tlaka i dijabetesa. Također pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine, jačanju mišića i kostiju, te poboljšanju mentalnog zdravlja.

Trčanje je izuzetno učinkovito i za smanjenje stresa i anksioznosti, a također poboljšava kvalitetu sna. Istraživanja su pokazala da redovito trčanje može poboljšati raspoloženje zahvaljujući otpuštanju endorfina, poznatih kao hormoni sreće.

Kako početi trčati bez kondicije?

Za one bez kondicije, prvenstveno je važno biti strpljiv. S trčanjem treba započeti polako i postepeno povećavati intenzitet.

Najbolje je početi s hodanjem i laganim trčanjem. Primjerice, dobro je započeti s kombinacijom hodanja i trčanja u intervalima, poput 1 minute trčanja i 2 minute hodanja te zatim postupno povećavati vrijeme trčanja.

Ono što je jako bitno jest obavezno se zagrijati prije trčanja kako bi se smanjio rizik od ozljeda. Zagrijavanje može uključivati lagano hodanje ili dinamičke vježbe poput iskoraka. Zapamtite; pravilno zagrijavanje je ključno jer pomaže u pripremi mišića i zglobova za napor koji im slijedi.

Kako početi trčati: Savjeti za početnike

Nemojte prenagliti; trčanje je aktivnost koju treba graditi postupno. Forsiranje će imati kontraefekt, stoga je mudro krenuti korak po korak. Vrlo bitno je i zagrijavanje prije trčanja.

Postavite realne ciljeve: Počnite s kratkim udaljenostima i postepeno ih povećavajte.
Redoviti raspored: Trenirajte u isto vrijeme svaki dan kako biste stvorili naviku. Odaberite vrijeme koje vam najviše odgovara, bilo to rano jutro ili kasno popodne.
Pronađite podršku: Trčite s prijateljem ili se pridružite trkačkom klubu. Podrška zajednice može biti izuzetno motivirajuća.
Slušajte svoje tijelo: Ako osjetite bol, uzmite pauzu i odmorite se. Nemojte ignorirati znakove tijela koji ukazuju na preopterećenost.

Kako početi trčati?

Zagrijavanje prije trčanjai lagano trčanje ključno je za početnike u trčanju. Pritom je najbolje trčati tempom u kojem je osobi moguće normalno razgovarati. Ovo pomaže izgraditi izdržljivost bez prevelikog opterećenja na tijelo. Fokusirajte se na konzistentnost, a ne na brzinu ili udaljenost.

Za održavanje motivacije dobro je trčati s prijateljem ili se pridružiti lokalnom trkačkom klubu. I slušanje glazbe ili podcasta može učiniti trčanje zabavnijim.

I još nešto; postavljanje malih ciljeva je kritično kako ni se spriječilo odustajanje i održala motivacija trkača početnika.

Pravilno trčanje

Pravilna tehnika trčanja može spriječiti ozljede i poboljšati učinkovitost. Ključna komponenta pravilne tehnike je način na koji stopalo dolazi u kontakt s tlom.

Prvenstveno, preporučuje se da trkači slijeću na srednji dio stopala ili prednji dio, umjesto na petu. Tako se smanjuje stres na zglobovima, a istovremeno poboljšava brzinu i udobnost.

Važno je održavati prirodni nagib tijela naprijed i raditi kratke, brze korake. Leđa trebaju biti ravna, ruke opuštene, a ramena spuštena.

Osim navedenog, izuzetno je važno i pravilno disanje. Udišite kroz nos i izdišite kroz usta kako biste osigurali dovoljno kisika tijekom trčanja.

Tehnika trčanja za početnike: Ključni savjeti

Držite leđa ravnima: Izbjegavajte naginjanje naprijed ili nazad. Ravna leđa i opuštena ramena pomažu u održavanju pravilne forme.
Koristite ruke: Držite ruke savijene pod kutom od 90 stupnjeva i krećite se njima naprijed-nazad, a ne preko tijela.
Korak sredinom stopala: Slijećete na srednji dio stopala ili prste umjesto na petu kako biste smanjili stres na zglobovima.
Pravilno disanje: Udišite kroz nos i izdišite kroz usta. Održavanje ritmičnog disanja može pomoći u održavanju energije.
Vježbe za pravilno trčanje
Kako biste poboljšali svoju tehniku trčanja, važno je raditi na snazi i fleksibilnosti.

Evo nekoliko vježbi koje mogu pomoći:

Čučnjevi: Jačaju noge i core, što je ključno za stabilnost tijekom trčanja.
Iskoraci: Pomažu u izgradnji snage u nogama i poboljšavaju ravnotežu.
Plank: Jača core, što je važno za održavanje pravilnog držanja tijekom trčanja.
Most: Jača gluteus i donji dio leđa, što pomaže u održavanju stabilnosti.
Istezanje tetiva i kvadricepsa: Povećava fleksibilnost i smanjuje rizik od ozljeda.
Kako početi trčati: Koliko treninga tjedno?
Za početnike, stručnjaci kažu da je preporučljivo je trčati tri puta tjedno. To omogućava dovoljno vremena za oporavak između treninga, a tako se smanjuje rizik od ozljeda.

Mudro je početi s kraćim treninzima od 20-30 minuta i postupno povećavati trajanje i intenzitet kako se kondicija poboljšava.

Važno je slušati svoje tijelo i izbjegavati pretreniranost. Ako ste umorni, radije uzmite dan odmora ili se posvetite laganoj aktivnosti poput hodanja ili joge.

Također, kombinirajte trčanje s drugim oblicima vježbanja kako biste razvili sveobuhvatnu fizičku spremu.

Plan treninga za trčanje za početnike
Prvi tjedan je dobro započeti s hodanjem od 5 minuta za zagrijavanje, a zatim trčati 1 minutu, hodati 2 minute, ponoviti to sve 5-7 puta pa završiti s hodanjem za hlađenje od 5 minuta.

Svaki tjedan povećajte vrijeme trčanja i smanjujte vrijeme hodanja dok ne uspije kontinuirano trčati 30 minuta.
Ovaj pristup poznat kao “Couch to 5K” pomaže tijelu da se postupno prilagodi novom obliku vježbanja, smanjujući rizik od ozljeda i izgaranja.

Kako odabrati tenisice za trčanje?

Pravilne tenisice za trčanje mogu značajno utjecati na udobnost i smanjiti rizik od ozljeda. Prilikom odabira tenisica, važno je obratite pažnju na nekoliko faktora:

Vrsta stopala: Ravna stopala, visoki luk ili normalni luk utječu na vrstu potpore koja je trkaču potrebna.
Vrsta trčanja: Različiti tereni zahtijevaju različite vrste tenisica.
Veličina i udobnost: Važno je da su tenisice udobne i da osiguravaju dovoljno prostora za prste.

Najbolje je posjetiti specijaliziranu trgovinu za trkačku opremu gdje se može dobiti i stručni savjet te isprobati različite modele.

Također, važno je redovito mijenjati tenisice. Mijenjajte tenisice otprilike svakih 500-800 kilometara jer se tako izbjegavaju ozljede uzrokovane istrošenom obućom.

Kako izbjeći ozljede kod trčanja

Kako biste izbjegli ozljede, slijedite ove savjete:

Pravilno zagrijavanje i hlađenje: Prije trčanja treba se zagrijati, a poslije toga ohladiti. Ovo može uključivati lagano hodanje, istezanje i dinamičke vježbe.
Povećavajte intenzitet postupno: Naglo povećavanje udaljenosti ili brzine se nikako ne preporučuje. Umjesto toga, pravilo je ne povećavati volumen trčanja više od 10 % tjedno.
Nosite odgovarajuću opremu: Ulaganje u dobre tenisice za trčanje koje odgovaraju tipu stopala i stilu trčanja je ključno za izbjegavanje ozljeda.
Radite na snazi i fleksibilnosti: Uključite vježbe snage i istezanja u svoju rutinu kako biste poboljšali ukupnu tjelesnu spremu.
Slijedite plan treninga: Planirani treninzi pomažu u strukturiranju vašeg napretka i smanjenju rizika od pretreniranosti.
Najbolje tenisice za trčanje za početnike
Odabir pravih tenisica može značajno utjecati na iskustvo trčanja i razvoj kondicije. Zato je ključno odabrati tenisice za trčanje koje imaju odgovarajuću potporu, amortizaciju te da odgovaraju tipu stopala.

Najbolje je stoga posjetiti specijaliziranu trgovinu za trkačku opremu gdje je moguće dobiti stručni savjet i isprobati različite modele.

Kako početi trčati: Motivacija za početnike

Motivacija je ključna za održavanje kontinuiteta u trčanju. Evo nekoliko savjeta za održavanje motivacije:

Postavite ciljeve: Ciljevi mogu pomoći da ostanete fokusirani i motivirani. Zato postavite ciljeve kao što su sudjelovanje na lokalnoj utrci ili povećanje udaljenosti koju trčite.
Pratite napredak: Vodite dnevnik trčanja ili koristite aplikacije za trčanje kako biste pratili svoje treninge i napredak.
Nagradite se: Nagradite se za postizanje ciljeva, bilo to nova oprema za trčanje ili jednostavno odmor i opuštanje.
Trčite s drugima: Trčanje s prijateljem ili u grupi može biti izuzetno motivirajuće jer se tako možete međusobno podržavati i ohrabrivati.
Uživajte u trčanju: Pronađite radost u samom činu trčanja, istraživanju novih ruta i uživanju u prirodi, na svježem zraku.
Kombiniranjem ovih savjeta s disciplinom i dosljednošću, trčanje može postati neizbježan dio života, a to će zasigurno rezultirati brojnim zdravstvenim i mentalnim benefitima.

Prepoznajte simptome

Znate li da i zimi možete dehidrirati?

Pravilna ishrana

Namirnice koje blokiraju rast malignih ćelija

Plesom protiv ovisnosti

Sve više mladih i žena ovisno o kockanju