Plivačko uho? Ovo je trik koji roditelji trebaju znati

Infekcija spoljašnjeg slušnog kanala, poznata kao otitis externa ili plivačko uho, česta je pojava kod djece, posebno tokom ljetnih mjeseci.
Ova upala nastaje zbog prodora vode u uho, što stvara povoljno okruženje za razvoj bakterijskih ili gljivičnih infekcija.
Glavni uzrok plivačkog uha je zadržavanje vlage u spoljašnjem slušnom kanalu, što ometa prirodnu zaštitu kože i pH ravnotežu. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Pediatric Infectious Disease Journal, incidencija otitisa externa raste do 10 puta u ljetnim mjesecima zbog češćeg kupanja i plivanja.
Moguće ozbiljne komplikacije
Simptomi kod djece uključuju svrbež, bol u uhu, crvenilo, otok te ponekad iscjedak iz uha. Ukoliko se infekcija ne liječi pravovremeno, može doći do širenja upale i ozbiljnijih komplikacija.
Prevencija je ključna. Preporučuje se sušenje uha nakon plivanja, izbjegavanje uvođenja stranih tijela u uho i korištenje zaštitnih čepića za uši. Svjetski stručnjaci, uključujući Američku akademiju za pedijatriju, naglašavaju važnost edukacije roditelja o pravilnoj higijeni i preventivnim mjerama.
Liječenje obično uključuje lokalne antibiotske ili antifungalne kapi i higijenske mjere. U težim slučajevima, potrebna je konsultacija otorinolaringologa.
Plivačko uho je neugodno, ali preventabilno stanje. Pravilnom njegom i pažnjom tokom ljeta, rizik od infekcija kod djece može biti znatno smanjen.
Postoji i prirodna metoda
Prirodan i efikasan trik za sprečavanje upale uha nakon plivanja je mješavina bijelog sirćeta i medicinskog alkohola u omjeru 1:1 – nakon izlaska iz vode, u svako uho ukapajte 2–3 kapi ove tečnosti, ostavite da djeluje pola minute, a zatim nagnite glavu kako bi iscurila. Alkohol isušuje višak vlage, dok sirće uravnotežuje pH i djeluje antibakterijski.
Ova metoda može spriječiti razvoj "plivačkog uha", ali se ne preporučuje kod bolova ili sumnje na oštećenje bubne opne.