Previše vremena pred ekranom mijenja strukturu dječijeg mozga

Dječiji mozak je osjetljiviji na dugotrajno izlaganje ekranima nego mozak odraslih, a istraživanja pokazuju da osam sati pred laptopom može značajno uticati na razvoj pažnje, pamćenja i emocionalne regulacije.
Studija Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) u Sjedinjenim Američkim Državama pokazala je da djeca koja provode previše vremena pred ekranom imaju tanji korteks – regiju mozga odgovornu za kritičko razmišljanje i donošenje odluka.
Emocionalna rastrojenost
Prekomjerna stimulacija ekranom može poremetiti ravnotežu dopamina, neurotransmitera povezanog s nagrađivanjem i motivacijom. To znači da djeca naviknuta na brzinu digitalnog sadržaja teže održavaju pažnju u školskom okruženju, gdje stimulacija nije tako intenzivna.
Studije sa Univerziteta Harvard upozoravaju da plava svjetlost ekrana može smanjiti proizvodnju melatonina i poremetiti san, što dodatno utiče na kognitivne funkcije i emocionalnu stabilnost.
Jedna od neočekivanih posljedica je i smanjenje aktivnosti u hipokampusu – regiji mozga ključnoj za učenje i pamćenje. Istraživanja su pokazala da nedostatak interakcije u stvarnom svijetu i fizičke aktivnosti može usporiti razvoj neuronskih veza, što dugoročno može uticati na akademske performanse i socijalne vještine.
Stručnjaci preporučuju balans – pravljenje pauza, fizičku aktivnost i ograničavanje vremena pred ekranom kako bi se smanjio negativan uticaj na mozak u razvoju.