Važne su godine

Kuca li vaše srce prebrzo: Provjerite koje su normalne vrijednosti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Kuca li vaše srce prebrzo: Provjerite koje su normalne vrijednosti
FOTO: Freepik

Kao što se zdravi krvni pritisak, odnosno ono što smatramo normalnim vrijednostima krvnog pritiska, mijenja s godinama, tako se mijenja i normalan puls u mirovanju, kažu stručnjaci sa Klinike Cleveland, dodajući da je mjerenje pulsa inače prilično potcijenjen način da provjerimo naše zdravlje.

Što ste mlađi, to je vaš puls brži, dok se s godinama usporava. Puls u mirovanju (koji se mjeri otkucajima u minutu) mjeri se tako što prste ruke (ali nikada palac) položite na vrat ili ručni zglob, na mjesto na kojem osjećate puls.

To biste trebali da uradite više od jedan sat nakon vježbe ili ispijanja kafe, a takođe biste, prema Britanskom udruženju za srce, trebali da mirno sjedite pet do deset minuta prije mjerenja pulsa. Mjerite puls 30 sekundi, a dobijeni broj pomnožite sa dva i tako ćete dobiti broj otkucaja u minutu u mirovanju. Preciznije ćete izmjeriti svoj puls u mirovanju ako to učinite više puta kroz nekoliko dana, tokom različitih vremena u danu.

Koje su normalne vrijednosti po starostnim grupama?

1.Novorođenčad (od rođenja do 4 nedjelje starosti)

100 do 205 otkucaja u minutu

2.Bebe (od 4 nedjelje do 1 godine)

100 do 180 otkucaja u minutu

3.Mala djeca (od 1 do 3 godine)

98 do 140 otkucaja u minutu

4.Predškolci (od 3 do 5 godina)

80 do 120 otkucaja u minutu

5.Đaci (od 5 do 12 godina)

75 do 118 otkucaja u minutu

6.Adolescenti (od 13 do 18 godina)

60 do 100 otkucaja u minutu

7.Odrasle osobe (18+)

60 do 100 otkucaja u minutu
Napominju i da će puls kod djece vjerovatno biti niži ako spavaju dok mjerite.

Kada biste trebali da se zabrinete zbog vašeg pulsa?

Stručnjaci iz Britanskog udruženja za srce kažu da se puls može mijenjati iz minuta u minut, a ono što je normalno različito je za svaku osobu, zavisno od njenih godina i zdravstvenog stanja. Međutim, dodaju i da je puls iznad 100 otkucaja u minutu u mirovanju prebrz za većinu ljudi i da to može da bude znak infekcije, anemije ili previše aktivne štitne žlijezde. S druge strane, puls manji od 60 otkucaja u minutu u mirovanju ukazuje na to da ste ili u odličnoj formi ili, ako je praćen simptomima poput umora i nesvjestice, da vam je potreban ljekarski pregled.