
Kišoviti proljetni dani mogu donijeti mnogo više od vlažnosti i lošeg vremena.
Čini se da čak i kratkotrajna izloženost kiši može imati iznenađujuće efekte na vaš kardiovaskularni sistem. Naime, nekoliko sekundi boravka u kiši može uzrokovati promjene u krvnim žilama koje nisu toliko očigledne na prvi pogled.
Studija koja je provedena 2018. godine na Institutu za ljudsku fiziologiju u Londonu pokazala je da hladna, vlažna okolina može uzrokovati smanjenje promjera krvnih žila, što je odgovor tijela na vanjske faktore poput temperature i vlage. Ovaj proces, poznat kao vasokonstrikcija, može povisiti krvni pritisak, iako u većini slučajeva ovo je samo privremeno i neće izazvati ozbiljne probleme kod zdravih ljudi.
"Ne radi o ozbiljnoj prijetnji, ali izlaganje kiši i hladnoći može dovesti do trenutne reakcije tijela koja zahtijeva prilagodbu u cirkulaciji", objašnjava Dr. Sophie Lambert, kardiologinja i stručnjakinja za fiziologiju iz Pariza.
Napominje da za većinu ljudi, samo nekoliko minuta na kiši neće izazvati nikakve dugoročne zdravstvene probleme, ali kod osoba s postojećim srčanim ili krvnim žilama, to može pogoršati simptome.
Također, naučnici su otkrili da brzi prijelaz iz toplog u hladno okruženje može povećati rizik od nesvjestice kod određenih ljudi, posebno u slučaju brze promjene temperature.
Nije sve tako crno
Kiša također može imati umirujući uticaj na tijelo. Studija sa Univerziteta u Tokiju iz 2018. godine pokazuje da zvuk kiše i miris svježeg zraka mogu značajno smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Kišni dani smanjuju nivo kortizola, hormona stresa, te stvaraju osjećaj smirenosti i opuštanja.
Lagana šetnja po kiši može poboljšati cirkulaciju, čime tijelo dolazi do željenog opuštanja i obnove energije.