Da, dobro ste pročitali

Vaš mozak misli da jede: Slike jela mogu regulisati apetit

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Vaš mozak misli da jede: Slike jela mogu regulisati apetit
Foto: Pexels

Čini se nevjerovatnim, ali istraživanja pokazuju da samo posmatranje hrane može imati snažan fiziološki i psihološki efekat na tijelo.

Od smanjenja bola do kontrole apetita, mozak reaguje na slike hrane na način koji naučnici tek počinju da razumiju.

Kada gledamo hranu, aktiviraju se ključni centri u mozgu povezani s nagrađivanjem i zadovoljstvom. Hipotalamus, koji reguliše glad i sitost, reaguje na vizuelne stimuluse, šaljući signale probavnom sistemu da pripremi tijelo za unos hrane.

Istovremeno, povećava se lučenje dopamina – hormona sreće, što može uticati na naše emocije i čak umanjiti bol.

Zanimljiva istraživanja

Studija sa Univerziteta u Aarhusu otkrila je da ljudi koji gledaju slike omiljene hrane mogu osjetiti veće zadovoljstvo i smanjenu želju za prejedanjem, jer mozak djelimično "prevari" tijelo da je već zadovoljeno.

S druge strane, istraživanje objavljeno u časopisu Appetite pokazalo je da vizuelna stimulacija može aktivirati lučenje probavnih enzima i smanjiti simptome gastrointestinalnih problema kod pacijenata sa sindromom iritabilnog crijeva.

Ko može imati najviše koristi?

Osobe koje pokušavaju smanjiti unos kalorija mogu koristiti gledanje hrane kao trik za kontrolu apetita, dok pacijenti koji pate od lošeg varenja ili gubitka apetita (npr. onkološki pacijenti) mogu stimulisati svoj probavni sistem bez stvarnog unosa hrane.

Eksperimenti provedeni u neurološkim klinikama sugerišu da samo posmatranje slika omiljenih jela može pomoći pacijentima s hroničnim bolovima, jer aktivacija sistema nagrađivanja smanjuje percepciju bola. Između ostalog, kod osoba s depresijom i anksioznošću, gledanje hrane može podstaći lučenje serotonina, poboljšavajući raspoloženje.

Naučnici istražuju mogućnost korištenja virtuelne stvarnosti kako bi simulirali realistične gastronomske doživljaje i pomogli pacijentima u oporavku.