Čuvajte zdravlje

Liječnici predlažu da slijedite ovih 5 savjeta ako zimi često boravite na otvorenom

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Liječnici predlažu da slijedite ovih 5 savjeta ako zimi često boravite na otvorenom
Trening

Zima je u punom jeku, a niske temperature za mnoge znače i prekid svih aktivnosti na svježem zraku.

Ipak, ima i onih koji i tokom niskih temperatura odlučuju vježbati na otvorenom.

Profesorica ortopedske kirurgije, dr. Alexis Colvin, za Fox News Digital podijelila je nekoliko korisnih savjeta za aktivan boravak na otvorenom tokom zimskih mjeseci. Slijedeći ove jednostavne smjernice, možete uživati na svježem zraku neovisno o godišnjem dobu.

1. Prikladno se obucite

Slojevita odjeća pomaže u prilagođavanju promjenama tjelesne temperature kada se tijelo počne zagrijavati, regulira vlagu dok se znojite i, naravno, štiti od vjetra, snijega, kiše i hladnoće. Colvin predlaže da vježbači koji odluče vježbati na niskim temperaturama koriste grijače za ruke i stopala, s obzirom na to da ta područja prva gube toplinu.

2. Pažljivo procijenite vremenske uslove

Ako bolujete od astme, trebali biste biti posebno oprezni kod aktivnosti na otvorenom dok su temperature izrazito niske, upozorava dr. Colvin. Općenito, bilo bi pametno zagrijati se u zatvorenom prostoru, a kad izađete, pokriti nos i usta šalom ili maskom. Ako su temperature ekstremno niske ili je na vašem području nevrijeme - nemojte forsirati vježbanje.

3. Odradite zagrijavanje u zatvorenom prostoru

Dr. Colvin savjetuje da odradite 10-15 minuta dinamičnog zagrijavanja u zatvorenom prostoru kako biste kvalitetno pripremili svoje tijelo na ekstremne uslove. Najbolje bi bilo raditi vježbe koje aktiviraju velike mišićne grupe i ubrzavaju otkucaje srca. To mogu biti jednostavne vježbe poput izvođenja krugova rukama, dizanja koljena uvis uz postupno ubrzavanje te skakanja.

4. Dugo šetajte

Ako nemate motivacije za cijeli trening na otvorenom, to je sasvim u redu. I duge šetnje mogu biti odlična rekreacija. A, naravno, uvijek možete uživati i u skijanju, klizanju, sanjkanju ili jednostavno - grudanju.

5. Birajte adekvatnu obuću

Najvažnije je da odaberete cipele s dobrim prianjanjem kako biste spriječili eventualne povrede zbog proklizavanja na ledu. Važno je i da vam obuća bude topla i, naravno, udobna, prenosi Index.hr.