Pritisak na leđa

Bole vas leđa kad kašljete? Poznat uzrok koji možete spriječiti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Bole vas leđa kad kašljete? Poznat uzrok koji možete spriječiti
Foto: Pexels

Naučna istraživanja pokazuju da se bol u leđima često javlja kao posljedica snažnog, nekontrolisanog kašlja.

Iako isti djeluje primarno na dišni sistem, u procesu sudjeluju gotovo svi mišići, uključujući one u leđima. Kada kašljemo, aktiviramo dijafragmu, mišiće stonaka i leđa, čime se stvara dodatni pritisak na kičmu.

U određenim slučajevima, to može dovesti do iritacija ili čak povreda.

Kako kašalj može izazvati bol u leđima?

Kašalj uzrokuje napetost u mišićima stomaka, dijafragme i leđa. Kada kašalj postane dugotrajan ili intenzivan, mišići leđa mogu pretrpjeti prekomjerni napor, što rezultira bolovima.

Ljudi koji imaju već postojeće probleme s leđima (npr. hernija diska, degenerativne promjene u kičmi ili napetost mišića) mogli bi primijetiti pogoršanje simptoma nakon epizode kašlja.

Mišićno-koštani problemi

Brzi i intenzivni pokreti, poput onih prilikom kašljanja, mogu izazvati istegnuća ili napetosti u mišićima leđa. Osobe koje pate od hroničnih bolova u leđima mogu primijetiti da kašalj pogoršava stanje.

Hernija diska

Kada dođe do pomicanja ili istezanja intervertebralnih diskova, može se pojaviti kompresija živaca koja izaziva bol u leđima, koja se može proširiti u noge.

Kašalj može povećati pritisak na ove diskove, pogoršavajući simptome.

Spinalna stenoza

Ovaj uvjet, koji uključuje sužavanje prostora unutar kičme, može izazvati bolove u leđima, a kašalj dodatno opterećuje već stresirane živce i zglobove.

Respiratorni problemi

Ako osoba pati od bolesti poput bronhitisa, upale pluća ili astme, kašalj može iritirati mišiće leđa, uzrokujući dodatnu nelagodu.

Kako pomoći sebi?

Kada kašljete, izbjegavajte naginjanje prema naprijed jer to može povećati pritisak na kičmu. Pokušajte održati leđa u neutralnom položaju, što smanjuje opterećenje na diskove.

Redovno istezanje i jačanje mišića leđa može pomoći u smanjenju rizika od povreda izazvanih kašljem.

Fokusirajte se na jačanje mišića stomaka i leđa.

Previše odmora može pogoršati stanje, ali umjereno odmaranje, poput ležanja na leđima s jastukom ispod koljena, može pomoći u opuštanju mišića.

Korištenje ledenih obloga može smanjiti upalu, dok tople obloge mogu pomoći u opuštanju mišića. 

Ako bol u leđima postane intenzivna i dugotrajna ili ako primijetite druge simptome poput obamrlosti u nogama, posavjetujte se s doktorom.

U nekim slučajevima može biti potrebna fizioterapija, lijekovi protiv bolova, pa čak i hirurški zahvat ako se sumnja na ozbiljne probleme poput hernije diska.

Obratite se stručnjaku ako bol u leđima postane toliko jaka da ometa svakodnevne aktivnosti ili ako osjetite trnce ili slabost u nogama.

Pravilno liječenje uz odgovarajuće savjete može značajno ublažiti simptome i spriječiti daljnje komplikacije.