Dugotrajan post

Autofagija postaje opasna nakon 30 dana

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Autofagija postaje opasna nakon 30 dana
Foto: Pexels

Autofagija, proces u kojem tijelo reciklira vlastite stanice kako bi dobilo energiju, sve više privlači pažnju zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi. Međutim, iako može biti korisna u kraćim periodima posta, produžena autofagija, pogotovo nakon mjesec dana, može izazvati ozbiljne posljedice.

Prema dr. Davidu Sinclairu, profesoru genetske biologije na Harvardu, "autofagija može pomoći u detoksikaciji tijela, ali predugo aktiviranje ovog procesa može ugroziti funkcionalnost stanica i oslabiti imunološki sistem."

Sinclair naglašava da dugotrajna aktivacija autofagije može dovesti do smanjenja stanične regeneracije, što uzrokuje iscrpljenost vitalnih resursa i povećava rizik od infekcija i drugih ozbiljnih stanja.

Hormonalni disbalans

Istraživanje provedeno na Univerzitetu Stanford ukazuje da duži post, koji traje više od mjesec dana, može ozbiljno narušiti ravnotežu u tijelu. Studija, koja je pratila uticaje ekstremnog posta na ljudski organizam, pokazala je da dugotrajni periodi autofagije mogu dovesti do smanjenja mišićne mase, hormonskih disbalansa i, u nekim slučajevima, do smanjenog kapaciteta za obnavljanje tkiva.

Tako, dok autofagija u kontrolisanim uslovima može biti korisna, njen nekontrolisani i predugi proces može ozbiljno ugroziti zdravlje. Uvijek je preporučljivo posavjetovati se s ljekarom prije nego se odlučimo na produženi post.