Zdravlje
Zdravlje
Šta je bradikardija i kada je vrijeme da se javite ljekaru?
Prethodni dani, ali i oni koji dolaze su jako teški za ljude koji osjećaju umaranje i "preskakanje srca".
Savjeti dermatologa
Koliko vremena na suncu je potrebno za dnevnu dozu vitamina D?
Sa dolaskom ljeta vrebaju i opasnosti od štetnih UV zraka, međutim, sunčeva svjetlost nam je ipak potrebna za stvaranje vitamina D.
Mevludin Hasanović
Profesoru iz BiH u Dublinu dodijeljena nagrada za izuzetna dostignuća u oblasti EMDR terapije
Na evropskoj konferenciji EMDR-a (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) u Dublinu, profesoru iz Bosne i Hercegovine, Mevludinu Hasanoviću, dodijeljena je nagrada "David Servan-Schreiber".
Sadrže nanoplastiku
Doktor objasnio zašto je voda iz plastičnih flaša opasna po vrućini
Plastične flaše sadrže nanoplastiku koja se zadržava u tijelu i povezuje s teškim bolestima, upozorava doktor Saurabh Sethi iz Californije.
Zdravlje
Ova biljka je svima dostupna, a poboljšava pamćenje, varenje, zdravlje očiju…
Među popularnim kućnim aromatičnim biljkama svakako možemo ubrojiti mirisom i ukusom osvježavajuću nanu.
Sarajevo
Peti međunarodni AAA kongres okupio mnoge stručnjake iz oblasti medicine
Danas je Sarajevo centar najnovijih naučnih dostignuća u borbi protiv alergija, astme i atopijskog dermatitisa. Peti međunarodni AAA Kongres otvorio ministar Enis Hasanović
TRI PUTA VIŠE POGAĐA ŽENE
Prvi znakovi multiple skleroze: Što je CIS epizoda?
Multiple skleroza (MS) je hronična autoimuna bolest koja napada centralni nervni sistem uključujući mozak, leđnu moždinu i optičke živce. Ova bolest može imati različite simptome i manifestacije, a dijagnoza MS-a često se postavlja nakon pojave prvih simptoma ili nakon što se doživi prva epizoda. Jedan od pojmova koji se često koristi u vezi s ranim simptomima multiple skleroze je CIS
Korisni savjeti
Kako pravilno očistiti uho i održati zdravlje sluha?
Pravilna higijena uha ključna je za održavanje zdravlja uha i prevenciju mogućih infekcija ili oštećenja sluha. Čišćenje uha treba obavljati pažljivo i nježno kako bi se izbjegle moguće komplikacije.
Evo šta znači
Mikrobiom oka: Novi front u istraživanju očnih bolesti
Iako je koncept mikrobioma dobro poznat u smislu različitih mikrobnih zajednica unutar probavnog trakta, manje je poznato o mikrobiomima prisutnim u drugim dijelovima tijela poput kože, usta, nosa, ušiju i očiju.
Bolje spriječiti
Pet koraka za prevenciju napada migrene
Migrena je složeni neurološki poremećaj koji može biti izuzetno neugodan i onesposobljavajući za one koji ga pate. No, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili rizik od migrenskih napadaja prije nego što se dogode.
Obratite pažnju
Doktori upozoravaju na tri simptoma začepljenih arterija
Važno je da se brinemo o zdravlju srca jer su bolesti srca jedan od glavnih uzroka smrti globalno, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji. Ove bolesti obuhvataju različite poremećaje i stanja koja utječu na funkciju srca, kao što su distribucija krvi i kisika u tijelu.
Kraj papirologiji
ZZO KS pokreće modul 'Crvenih recepata' za RVI i RVI paraplegičare: Brži pristup terapiji
Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, uz podršku Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, najavljuje pokretanje novog modula „Crvenih recepata“, tzv. „R“ liste.
Popularni desert tokom ljeta
Sladoled može biti opasan: Saznajte posljedice pretjerivanja
Sladoled je jedna od omiljenih ljetnih poslastica, kako iz tvornica tako i iz sladoled štandova. Danas postoji raznovrsnost ukusa pa možete pronaći sladoled s neobičnim ukusima poput slanog sladoleda od karamele, energetskih napitaka, pa čak i onih bizarnih s ukusom ćevapa i slično.
Zdravlje
Da li tople noći povećavaju rizik od moždanog udara?
Rizik od moždanog udara značajno je veći ako su temperature tokom noći visoke, što, kako svijet postaje topliji, predstavlja potencijalnu opasnost za zdravlje širom planete.
Evo i koje
Neke faktore za demenciju možete odmah promijeniti
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Communications otkriva da postoji veza između određenih faktora i povećanog rizika od demencije. Analizirajući 15 potencijalnih rizičnih faktora za demenciju, naučnici su identifikovali tri koji su posebno zabrinjavajući: dijabetes, izloženost zagađenom zraku i konzumacija alkohola. Ovi faktori mogu značajno povećati vjerovatnost razvoja demencije, što sugeriše da se na njih može uticati kako bi se smanjio rizik od ove ozbiljne neurološke bolesti.
Alarmantni podaci
Da li je ishrana kriva za porast raka debelog crijeva kod mladih?
U posljednjih nekoliko deceniaj, rak debelog crijeva postao je značajan zdravstveni problem širom svijeta. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da se sve češće dijagnosticira kod mladih osoba. Dok su genetski faktori i nasljedne predispozicije važni čimbenici, postavlja se pitanje: je li prehrana također krivac za ovaj trend?
Dolaze topliji dani
Savjeti za pripremu kože za ljeto i pravilnu upotrebu kreme za sunčanje
Dolaskom toplijih dana, svi želimo uživati u sunčanim danima, ali važno je osigurati da naša koža bude spremna za sunce kako bi se izbjegle neugodnosti poput opekotina i dugoročnih šteta.
Obratite pažnju
Pet neobičnih simptoma upale slijepog crijeva koje ne smijete ignorisati
Upala slijepog crijeva, poznata i kao apendicitis, je medicinsko stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju. Često se manifestuje uobičajnim simptomima poput jake boli u desnom donjem dijelu trbuha, mučnine i povraćanja. Međutim, postoji nekoliko manje poznatih simptoma koje ne biste trebali zanemariti.
Sunčev vitamin
Važnost vitamina D i kako prepoznati simptome njegovog nedostatka
Vitamin D, poznat i kao "sunčev vitamin", igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja tijela. Iako ga nazivamo vitaminom, zapravo je prohormon koji tijelo proizvodi kada koža dolazi u dodir s UVB zrakama sunca.
Opasna kombinacija
Znate li šta je smrtonosni kvartet? Evo kako da ga nadjačate
Sve više istraživanja naglašava važnost održavanja zdravlja kontrolom četiri ključna faktora: tjelesne težine, krvnog pritiska, nivoa holesterola i šećera u krvi. No, zanimljivo je da naučnici otkrivaju kako kombinacija ovih faktora može biti posebno štetna, pogotovo kada je prisutan faktor stresa koji djeluje kao "okidač" za takvu opasnu kombinaciju, poznatu kao "smrtonosni kvartet".